Njoftimet Premium

Makina me motor naftë në Shqipëri

CLA eshte me 52.000 km viti 2018,; ; full option, trasmetuesi automatik, look AMG, feneret led automatike, distronic plus, xhama elektrik, sensor + kamera, frena hold, parkim automatik, fshirset. Tiranë
23 000€
Mercedes Benz modeli 209, CLK 220 CDI viti 2008 Avantgarde, kambio automatike tiptronic, modeli tek dere sportiv, ngjyre e zeze, sedilje lekure ngjyre bezhe te errta, klima dixhitale, sediljet m. Tiranë
6 500€
I diskutueshëm
Ford Focus 2004; ; Makina eshte perdorur vetem nga nje perdoruese feme; ; Servisi i plote i makines i kryer muajin e fundi; ; Me kolaudim, taksa dhe siguracion te kryer ne muajin Maj 2021; ; Bateri. Tiranë
2 000€
hyundai tucson 2007; ; automat; ; nafte; ; dokumenta per 2 vjet; ; 4x4; ; super makin per cdo lloj terren; ; e shes arsye ekonomike; ; 0699790313 Tiranë
4 000€
SHITET; ; Marka, Modeli: VW Passat 2.0 TDI; ; Viti: 2013; ; Kambjo: automatike; ; Lenda Djegese: Diesel; ; Targa: dogan; ; Km: 211.000; ; Ngjyra: e zeze; ; Opsionet shtese: E sapo ardhur ng. Tiranë
11 500€
golf 7 133000 km gjendja perfekte Durrës
11 300€
I diskutueshëm
DIESLE FULL OPTION L200; ; ASTRO AUTOMOBILES FZE SHOWROOM 366 DUBAI AUTO ZONE RAS AL KHOR UA; ; WE ESELL/EXPORT TO ALL OVER THE WORLD; ; CONTACT US; ; + 971551872824; ; + 971555523662 Tiranë
19 700€
-BMW 523d; ; -2.0 nafte; ; -Viti 2021; ; -17.000 km; ; -Full option; ; -Perfect condition; ; -mimi 48.100 deri ne Durres pa dogane; ; ; ; @illyriamotors Durrës
48 100€
Makina eshte ne gjendje shume te mire motorike dhe xhenerike me te gjitha sherbimet e kryera taksat dhe siguracioni I paguar deri ne maj 2022. e gatshme per cdo lloj prove nga ana jua. Tiranë
3 300€
I diskutueshëm
-Mercedes Benz E300 Avantgrade; ; -3.0 nafte; ; -Viti 2011; ; -121.000 km; ; -Full option; ; -mimi 12.250 deri ne Durres pa dogane; ; ; ; @illyriamotors Durrës
12 250€
-Jaguar E-Pace; ; -2.0 nafte; ; -Viti 2018; ; -10.500 km; ; -Manual transmission; ; -Full option; ; -mimi 20.300 deri ne Durres pa dogane; ; ; ; @illyriamotors Durrës
20 300€
Makina sht super gjendj. Dhe e gatshme pr far do lloj prove Berat
4 500€
I diskutueshëm
-Mercedes Benz X250d Progressive; ; -2.3 nafte; ; -Viti 2019; ; -85.000 km; ; -Full option; ; -mimi 39.500 deri ne Durres pa dogane; ; -Makina importohet nga Italia; ; ; ; @illyriamotors Durrës
39 500€
-Mercedes Benz E220d; ; -2.0 nafte; ; -Viti 2019; ; -60.000 km; ; -Full option; ; -Perfect condition; ; -mimi 39.800 deri ne Durres pa dogane; ; ; ; @illyriamotors Durrës
39 800€
-Mercedes Benz C220d; ; -2.0 nafte; ; -Viti 2019; ; -10.000 km; ; -Full option; ; -Perfect condition; ; -mimi 29.500 deri ne Durres pa dogane; ; ; ; @illyriamotors Durrës
29 500€
Makina me motor benzinë

Zgjedhja e një makinë të përdorur me një motor naftë është një detyrë e vështirë dhe kërkon kujdes të veçantë. Në këtë artikull ne do të përpiqemi t'u përgjigjemi pyetjeve themelore që mund të lindin kur zgjidhni një makinë naftë.

Motori

Nëse kapaciteti i motorit është më pak se 2 litra, atëherë është ekonomik, por më pak i besueshëm se një motor i madh. Një motor nafte kërkon durim dhe gatishmëri për shpenzime të papritura financiare, shpesh të mëdha. Riparimi i një motori të tillë mund të kushtojë disa mijëra euro.

Makinat e vjetra me një motor naftë përshpejtohen shumë më ngadalë sesa makinat me motor benzinë. Amatorët e shpejtësive të mëdha, për herë të parë të ulur pas timonit të një makine naftë, mund të mbeten shumë të pakënaqur. Makinat moderne me naftë nuk e kanë një problem të tillë, ato përshpejtojnë jo më pak se benzina. Blerja e një makine me motor nafte është më e mirë në sezonin e ftohtë. Në temperaturat nën-zero është shumë më e lehtë të shihen të gjitha problemet e një motori naftë. Rezulton se është mirë të kontrolloni një makinë naftë në dimër (mbrëmje ose mëngjes të herët)

Përdorim i makinave me motor naftë

Këshillohet që të ngisni me xhiro të mesme ose të ulët dhe ju duhet që të rrisni shpejtësi pak më herët se sa në një makinë benzine. Nëse kjo nuk bëhet, motori do të zgjasë 3-5 herë më pak! Shërbimi i makinave në tregtarët zyrtarë është gjithmonë i shtrenjtë. Sidoqoftë, duhet të jeni të sigurt për kualifikimin e specialistit, përndryshe shpenzimet tuaja mund të bëhen shumë të mëdha! Sipas prodhuesit, një veturë me naftë duhet të udhëtojë nga 500 në 600 mijë kilometra para riparimit të parë të madh, por në shumicën e rasteve kjo shifër mund të zvogëlohet për 2-3 herë. Një problem i tillë lind për shkak të mirëmbajtjes jo të duhur të makinave!