Njoftimet Premium

Makina me motor naftë në Shqipëri

ME NAVIGATION, CLIMA BI ZONA; ; DRITA BI KSENO, XHAMA TE ZI ORIGINAL; ; SENSOR PARKIMI, DISQE 17; ; GJENDJE PERFEKTE Tiranë
3 300€
Xhama te zi; ; Mbyllje qendrore, 2 celesa; ; Disqe alumini 16; ; Makina eshte ne gjendje te shkelqyer, si nga ana motorrike ashtu edhe xhenerik; ; Ngjyre e vecante e lyer nga fabrik; ; E sapo ardhu. Tiranë
3 300€
Zhdoganuar dhe Targuar, dokumentat i ka te prera deri ne Maj 2022, i Dhjetor 2009. Makina ndodhet brenda ne qytetin e Fierit eshte familjare qendron e mbyllur ne garazh! Makina eshte ngjyre e Zez. Fier
4 100€
PILOT AUTOMATIK; ; KLIMA ME 2 ZONA (SHOFERI + PASAGHERI); ; SEDILE bikolor; ; TAPICERI e paster; ; SENSOR parkimi; ; XHAMA TE ZINJ; ; FENERE XENON; ; Airbag (SR) ABS, BAS; ; ESP (Sistem kundra rrshqitjes. Lushnjë
3 600€
I diskutueshëm
Shitet Porsche Cayenne 3.0 diesel; ; Viti i prodhimit 2015; ; Km 178500; ; Premium Plus Package, Bose Audio Package, Sedilje lekure me ngrohje dhe ftohje, panoramic roof system, 19 inch Cayenne Turb. Tiranë
30 000€
I diskutueshëm
Gjendje shum e mir motorike dhe xhenerike; ; Taksa te sapo prera Fier
1 900€
I diskutueshëm
5 800€
I diskutueshëm
KOMANDO NE TIMON; ; NAVIGATOR ME EKRAN TE MADH; ; PILOT AUTOMATIK; ; KLIMA DICITALE BIZONE; ; AUX, BLUETOOTH; ; XHAMA TE ZI; ; XHAMA DHE PASQYRA ELEKTRIKE; ; E TARGUAR TE GJITHA DO. PER 1 VIT; ; DISQE ALUMINI Tiranë
5 500€
Makina eshte ne gjendje shum te shkelqyer super ekonomike me letra te paguara deri ne fund te tetorit Berat
2 500€
Shitet Mercedes Benz GL 350 Bluete; ; Pa takse luksi; ; 179 000 km (mund ti kontrolloni ku te don); Viti 2014; ; Sedilje lekure me ngrohje; ; Kroskot me qepje; ; Timon me ngrohje; ; Kambjo tiptronik plu. Lushnjë
1€
I diskutueshëm
OKAZION -Shitet BMW Seria 3, modeli 328 (xdriv) viti 2014. sht shum e pastr si nga ana estetike dhe xhenerik. T gjitha shrbimet ( vaj, filtra, ferrota) jan br tek koncesionari BMW Albani. Tiranë
15 500€
I diskutueshëm
Mbyllje Qendrore me Pult, Start/Stop Fiket Ndizet Automatikisht ne Semafor, Armrest (Mbeshtetese Krahu) Midis Sediljeve Para, Klima, Timon Hidraulik, Timoni City/Normal, Kompjuter Bordi, Pasqyr. Tiranë
3 900€
Mercedes Benz A Class; ; Motor 170 Cdi; ; Kambio Manual; ; Viti 2007; ; Shum i Pastet Jasht Dhe Brenda; ; Goma te Reja Sherbime Te Sapo Bera Perfshit Dhe Vaji Motorit; ; I Sapo Targuar Makina Ka Vetem Taksa. Fier
2 800€
I diskutueshëm
Start/Stop Ndizet Fiket Automatikisht ne Semafor, Sensor Shiu, Drita Mjegulle, Mbyllje Qendrore me Pult, Armrest (Mbeshtetese Krahu) Midis Sediljeve Para, EP (DPS) (Monitorim i Presjonit te Ajri. Tiranë
5 900€
Shitet Mercedes Benz S-class lungo viti 2012 350 bluetec; ; Makina ka limitator shpejtsie, goma te reja 100% para mbrapa, sensor parkimi, kamer mbrapa, kamer night vision me perde qe kontrollohen n. Vlorë
17 000€
I diskutueshëm
Drita Mjegulle, Mbyllje Qendrore me Pult, Timon Lekure, Armrest (Mbeshtetese Krahu) Midis Sediljeve Para, Disqe Alumini R17, Goma 90%, EP (DPS) (Monitorim i Presjonit te Ajrit ne Gom) Klim. Tiranë
4 100€
4 porta,; ; Kondicioner; ; goma te reja 90%; ; xhama elektrik, ,; ; butona ne timon,; ; airbag, abs, et; ; Makina sapo ka ardhur nga zvicra, Elbasan
4 700€
I diskutueshëm
SHITET OSE NDERROHET; ; KLIMATRONIK 4 ZONA, TAVAN PANORAMIK, SALLON LEKURE + KAMOSH, NAVIGATOR, SERDILJE ELEKTRIKE ME NGROHJE, KOMANDA NE TIMON, KOMPJUTER BORDI, PILOT AUTOMATIK, NDEZJE START AN. Tiranë
12 500€
Kondicioner; ; Mbyllje qendrore; ; Raft drejtues; ; AM / FM Stereo; ; Paisje zri/ Kasetofon; ; CD & MP3; ; Airbag pr shoferin; ; Airbag pr pasagjerin; ; Airbag ansor; ; Alarm; ; Dritat e mjegulls; ; Siste. Tiranë
2 200€
shitet passat 2.0 tdi, automatike, te gjitha sherbimet e bera Tiranë
5 100€
Mitsubishi Colt 1.3 Benzin/Gaz sekuencial, viti prodhimit 2005 me 112, 000 km, me dogan paguar gati per targa, i pa perdorur fare ne shqiperi, kambio manual, cd player, kondicioner, disq. Fier
2 600€
I diskutueshëm
Makina me motor benzinë

Zgjedhja e një makinë të përdorur me një motor naftë është një detyrë e vështirë dhe kërkon kujdes të veçantë. Në këtë artikull ne do të përpiqemi t'u përgjigjemi pyetjeve themelore që mund të lindin kur zgjidhni një makinë naftë.

Motori

Nëse kapaciteti i motorit është më pak se 2 litra, atëherë është ekonomik, por më pak i besueshëm se një motor i madh. Një motor nafte kërkon durim dhe gatishmëri për shpenzime të papritura financiare, shpesh të mëdha. Riparimi i një motori të tillë mund të kushtojë disa mijëra euro.

Makinat e vjetra me një motor naftë përshpejtohen shumë më ngadalë sesa makinat me motor benzinë. Amatorët e shpejtësive të mëdha, për herë të parë të ulur pas timonit të një makine naftë, mund të mbeten shumë të pakënaqur. Makinat moderne me naftë nuk e kanë një problem të tillë, ato përshpejtojnë jo më pak se benzina. Blerja e një makine me motor nafte është më e mirë në sezonin e ftohtë. Në temperaturat nën-zero është shumë më e lehtë të shihen të gjitha problemet e një motori naftë. Rezulton se është mirë të kontrolloni një makinë naftë në dimër (mbrëmje ose mëngjes të herët)

Përdorim i makinave me motor naftë

Këshillohet që të ngisni me xhiro të mesme ose të ulët dhe ju duhet që të rrisni shpejtësi pak më herët se sa në një makinë benzine. Nëse kjo nuk bëhet, motori do të zgjasë 3-5 herë më pak! Shërbimi i makinave në tregtarët zyrtarë është gjithmonë i shtrenjtë. Sidoqoftë, duhet të jeni të sigurt për kualifikimin e specialistit, përndryshe shpenzimet tuaja mund të bëhen shumë të mëdha! Sipas prodhuesit, një veturë me naftë duhet të udhëtojë nga 500 në 600 mijë kilometra para riparimit të parë të madh, por në shumicën e rasteve kjo shifër mund të zvogëlohet për 2-3 herë. Një problem i tillë lind për shkak të mirëmbajtjes jo të duhur të makinave!