Njoftimet Premium

Citroen Saxo

Citroen Saxo u prezantua zyrtarisht në vitin 1996. Kjo makinë është krijuar në një platformë të përbashkët me modelin Peugeot 106. Blerësve iu ofruan dy variante të Saxo: me karroceri me tre dyer dhe me pesë dyer. Kjo makinë kompakte ishte e pajisur me katër variante motorësh benzinë ​​që varionin nga 1.0 litra në 1.6 litra me një kapacitet prej 45 deri në 88 kuaj fuqi. Kishte gjithashtu një version me motor nafte me vëllim 1.5 litër me kapacitet 54 kuaj fuqi. Më vonë, hatchback Saxo VTS u krijua në bazë të Saxo. Në Evropë, ky model shpesh quhet "versioni i nxehtë". Saxo VTS përshpejton deri në 100 km/h për 8,7 sekonda. Shpejtësia maksimale është 205 km/orë. Ky version ishte i pajisur me motor benzine 1.6 litra me kapacitet 118 kuaj fuqi. Në vitin 1999, Saxo u ristilizua. Vlen të përmendet se në vitin 2000, u krijua një version i Citroen Saxo Electrique me motor elektrik 20 kilovat. Në total, gjatë prodhimit u prodhuan 1,662,288 kopje të Saxo.

Formulari i Përgjithshëm i Citroen Saxo
Pamje anësore Citroen Saxo
Pamja e pasme e Citroen Saxo

Shitja e Citroen në qytete të tjera