Tesla Model S.

Tesla Model S është një makinë elektrike e prodhuar nga kompania amerikane Tesla Motors. Makina u prezantua më 30 qershor 2008 dhe prototipi u shfaq në mars 2009 në ekspozitën e makinave në Frankfurt. Në fillim, kompania kishte disa probleme financiare. Por Elon Musk vazhdoi të besonte në prodhimin e një makine elektrike, investonte të gjitha paratë e veta në këtë ide dhe gjeti investitorë. Shitjet e makinave filluan në qershor 2012. Grupi i parë i kufizuar i makinave (1,000 njësi) u shit shumë shpejt. Çdo makine kushton rreth 100,000 dollarë.

Për 10 vjet të historisë së kompanisë, ajo ishte në gjendje të arrinte një prodhim fitimprurës, të paguante të gjitha borxhet dhe të rriste numrin e Modelit të prodhuar S. Në këtë moment, rreth 50,000 nga këto makina elektrike po lëvizin rreth globit. Në fund të vitit 2013, në SHBA, makina u bë një nga liderët në mesin e sedanve luksoze të shitur, përpara BMW 7-series dhe Mercedes-Benz S-Class. Tesla Model S nuk është një makinë buxhetore. Çmimi i makinës varet nga konfigurimi: nga 62,400 dollarë në 85,900 dollarë në konfigurimin më të lartë, përfomancën.

Eksterior

Në vitin 2014, amerikanët vendosën të përmirësonin modelin S dhe prezantuan disa modifikime me makinë me të gjitha rrotat, rritjen e fuqisë së motorit dhe gjithashtu krijuan një ndërfaqe të re multimediale.

Tesla Model S duket shumë tërheqës dhe elegant, duke iu përgjigjur tendencave moderne. Jashtë, nuk është e ndryshme nga makina ku është i instaluar, një motor me djegie të brendshme. Ristilimi tjetër i makinës ndodhi në prill 2016. Ky përditësim ndikoi në pamjen, e cila më vonë u përdor në Crossover ModelX.

Interior

Në brendësi, pothuajse çdo gjë është ndërtuar rreth një ekrani interaktiv prej 17 inçësh që shërben si tastierë. Ajo është e vendosur në qendër të panelit të përparmë dhe është projektuar, jo vetëm për të shfaqur informacionin aktual për gjendjen e makinës dhe të rrugës, por gjithashtu ju lejon të menaxhoni cilësimet e shumicës së funksioneve të makinës. Monitoruesi ka shumë cilësime dhe mund të sinkronizohet me smartfonë.

Një tipar i trupit mund të quhet prania e dy ndarjeve të bagazheve — para dhe prapa. Shtrati i pasagjerëve mund të mbajë 5 persona, megjithatë ka një mundësi për të siguruar gjithashtu dy ulëse për fëmijë në pjesën e pasme të bagazheve. Salloni Tesla Model S ka një veshje lëkure, vende të rehatshme që kanë ngrohje të integruar.

Specifikimet teknike

Makina është e pajisur me një motor elektrik, i cili është zhvillimi i vetë Teslës dhe nuk ka analoge. Fuqia motorike në konfigurimin më të lartë është 416 kuaj fuqi (100 km/h në 4.4 sekonda). Ka ende motorë me kapacitet prej 362 kuaj fuqi (5.4 sekonda në 100 km/h) dhe 302 kuaj fuqi (5.9 sekonda në 100 km/h).

Tesla Model S është e pajisur me transmetim të besueshëm të provuar nga kompania me famë botërore Mercedes-Benz. Bateritë për makinat Tesla janë zhvilluar nga kompania botërore e njohur Panasonic. Ata kanë një regjim të kursimit të energjisë që mund të fik ekranin dhe elektronika të tjera dhe pastaj makina shkon në një gjendje «të fjetur». Falë këtij funksioni, është e mundur të reduktohet konsumi i energjisë i një automjeti elektrik në një kohë kur nuk përdoret. Bateritë Tesla Model S 60 kW/h kanë marrë një periudhë garancie prej 8 vjetësh ose 201,000 km. Bateritë për 85 kWh nuk kanë asnjë kufizim. Zëvendësimi i baterive me kapacitet prej 60 kW/h do të kushtojë 10,000 dollarë dhe 85 kW/h 12,000 dollarë.

Modeli i Trupit S është bërë me të gjitha kërkesat moderne të sigurisë. Të gjitha pjesët kryesore të trupit janë të përforcuar, airbegët janë konfiguruar për të mbrojtur plotësisht shoferin dhe pasagjerët. Në rast të përplasjes, sistemi i posaçëm përfshin mbrojtjen dhe bateria është e shkëputur. Gjatë testeve të rrëzimit për sigurinë, Tesla Model S ishte në gjendje të merrte 5 yje, që është edhe vlerësimi më i lartë i sigurisë.

Tesla Model S është një makinë shumë e zgjuar. Në shtator 2014, në të gjithë Modeli S u vendosën mini-kamera, radarë dhe sensorë tejzanorë. Falë kësaj pajisjeje, është e mundur të vërehen shenja rrugësh, pengesa dhe përdoruesit e rrugëve. Makinat më të fundit në dispozicion për shitje, kanë mundësinë e autopilotit.

PLUSET E MAKINËS

 • pamje e bukur dhe me stil;
 • motorë elektrikë të fuqishme;
 • qëndrueshmëri në rrugë dhe besueshmëri gjatë vozitjes;
 • tapiceri të rehatshëm;
 • brendshme moderne;
 • ekran me ngjyra 17 inç;
 • zgjedhja e mirë e pajisjeve;
 • efikasitetit;
 • mirëdashësi mjedisore;
 • frenat me cilësi të lartë nga kompanitë udhëheqëse në botë;
 • sisteme të ndryshme të sigurisë;
 • aftësia për të azhurnuar nëpërmjet softuerit Wi-Fi;
 • sasi të madhe të bagazheve;
 • autopilot;
 • kamera;
 • aftësia për t’u karikuar edhe në shtëpi;

MINUSET E MAKINËS

 • kosto e lartë;
 • zëvendësim i shtrenjtë i baterive;
 • nuk ka qendra të specializuara të shërbimit.
‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër