Të gjitha detajet në lidhje me crossover-in e ri Skoda Enyaq iV.

Kompania çeke Skoda vazhdon të zbulojë informacione në lidhje me crossover-in e saj të parë elektrik, që quhet Enyaq iV. Deri më tani, janë publikuar fotografitë zyrtare të crossover-it në kamuflazh dhe ka informacion për karakteristikat teknike të modelit.


Makina elektrike bazohet në platformën modulare MEB. Dimensionet Enyaq iV: gjatësia e crossover-it elektrik është 4648 mm, gjerësia 1877 mm, lartësia 1618 mm, baza e rrotave — 2765 mm. Vëllimi i bagazhit është 585 litra.


Dihet tashmë që specifikimet teknike të Enyaq iV do të jenë shumë të mira. Për versionet me motor elektrik, fuqia do të jetë: 148 kuaj fuqi (modifikimi Enyaq iV 50), 179 kuaj fuqi (Enyaq iV 60) ose 204 kuaj fuqi (Enyaq iV 80). Dy motorë elektrikë do të jenë në modifikimin 80X (265 kuaj fuqi) dhe tek versioni i përmirësuar RS (306 kuaj fuqi). Marrja e shpejtёsisё deri 100 km/orë në versionin RS zgjat 6,2 sekonda, kurse shpejtësia maksimale është 180 km/orë.


Modifikimi bazë i crossover-it Enyaq iV 50 me rrota aktive të pasme do të ketë një bateri prej 55 kW dhe do të jetë në gjendje të udhëtojë vetёm me një karikim deri në 340 kilometra. Enyaq iV 60 me një bateri 62 kW do të rrisë rezervën e karikimit deri në 390 kilometra. Varianti më i mirë do të jetë Enyaq iV 80, i cili ka një bateri 82 kW dhe mund të pёrshkojë 500 kilometra me një karikim të vetёm. Në modifikimin me katër rrota aktive do të vendosin baterinё, rezervёn e karikimit me tё cilën nuk do t’i kalojë 460 kilometra.


Crossover-i elektrik Skoda mund të karikohet në tre mënyra të ndryshme — nga një prizë e rregullt 230 volt, me ndihmёn e terminalit të shtëpisë me fuqi deri në 11 kW dhe nga karikimi me shpejtësi të lartë me një rrymë direkte 125 kW. Në rastin e fundit, duhen 40 minuta për ta karikuar nga 10 në 80 përqind.


Premiera e plotë e Skoda Enyaq iV do të zhvillohet gjatë vitit 2020. I pari që do të shitet në vitin 2021 është versioni special Founder's Edition, kushtuar 125-vjetorit të markës. Ky version do të ketë tapiceri sediljesh lëkure, të bëra duke përdorur gjethet e ullirit, ekran projektimi dhe një sistem të ri multimedial. Numri i Founder's Edition do të jetë 1895 kopje, pasi Skoda u krijua në vitin 1895.


Comments
Për të publikuar komentin tuaj, Ju duhet të regjistroheni ose të hyni.
Komentet për këtë njoftim janë mbyllur

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër