Stërnipi i Ferdinand Porsche po teston super makinën e tij.

Kompania Piech Automotive ka njoftuar fillimin e testimit të modelit të saj të parë — coupe elektrik me tre motorë Piech GT. Kreu i kësaj kompanie është Tony Piech, djali i ish-kreut të koncernit të Volkswagen Ferdinand Piech dhe stërnipi i Ferdinand Porsche. Nga pamja e jashtme, risia e ardhshme i ngjan disa supermakinave të markës Aston Martin, megjithëse për nga dimensionet është e krahasueshme me Porsche 911 aktual. Piech GT bazohet në një platformë modulare alumini, kurse pika e energjisë e tij përbëhet nga tre motorë elektrikë, secili me 204 kuaj fuqi.

Me rreth 600 kuaj fuqi në total, super makina mund të arrijë 100 km/orë në më pak se 3 sekonda. Bateritë nuk janë integruar në dyshemenë e platformës, si shumica e automjeteve elektrike, por janë të integruara në tunelin qendror. Bateria 75 kilovat do t'i sigurojë makinës coupe 500 kilometra rrugë, por përparësia e saj kryesore është koha e karikimit. Koha për rimbushjen e rezervës së energjisë deri në 80% do të jetë nga 5 deri në 8 minuta, në varësi të karikuesit.


Deri më tani, Piech Automotive ka grumbulluar vetëm një prototip, por planifikon të fillojë prodhimin masiv të makinave të tij deri në vitin 2024. Kapaciteti i prodhimit të këtyre super makinave në vitin e parë duhet të jetë rreth 1,200 kopje, kurse tregjet kryesore për shitje do të jenë Evropa, SHBA dhe Kina. Çmimi i këtyre makinave është ende i panjohur.
Vlen të përmendet se kompania Piech Automotive nuk ka ndërmend të ndalet në krijimin e mkinave kupe sportive. Platforma modulare lejon të ndërtohen mbi të makina të klaseve të ndryshme, përfshirë ato me termocentrale hidrogjeni: prandaj, planet e menjëhershme të Tony Piech janë të krijojë një crossover dhe një sedan sportiv.


Comments
Për të publikuar komentin tuaj, Ju duhet të regjistroheni ose të hyni.
Komentet për këtë njoftim janë mbyllur

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër