Rekordi i shitjeve të KIA Sportage i gjeneratës së re

Crossover-i i ri Kia Sportage i gjeneratës së pestë është shumë i popullarizuar në tregun e Koresë së Jugut. Sipas shifrave zyrtare, në nëntor, 7,540 koreanë e blenë këtë crossover — 77% më shumë se në tetor, dhe 355% më shumë se rezultati i vitit të kaluar i modelit Sportage të gjeneratës së katërt.

Këto shitje lejuan që Sportage të bëhej makina më popullore në tregun korean në nëntor, duke tejkaluar Hyundai Grandeur (6764 makina të shitura), Hyundai Avante/Elantra (4947 makina të shitura), Hyundai Sonata (4845 makina të shitura), Hyundai Palisade (4448 makina të shitura), Kia Sorento (4447 makina të shitura), Genesis G80 (4263 makina të shitura) dhe Kia K8 (4128 makina të shitura).


Kia Sportage i ri u prezantua zyrtarisht për publikun e gjerë në fillim të korrikut. Në Korenë e Jugut, kjo makinë shitet me një turbomotor me benzinë 1.6 litra me kapacitet 180 kuaj fuqi dhe me turbomotor me naftë 2.0 litra me kapacitet 186 kuaj fuqi. Versioni me benzinë është i pajisur me kambio manuale me gjashtë marshe ose me robot me shtatë marshe. Versioni me naftë është i pajisur me kambio automatike me tetë marshe.


Comments
Për të publikuar komentin tuaj, Ju duhet të regjistroheni ose të hyni.
Komentet për këtë njoftim janë mbyllur

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër