Porsche 911 Sally Special është i bazuar në një personazh të animuar

911 Sally Special i Disney dhe Pixar është një version i vetëm i makinës sportive me motor të pasmë të markës gjermane.
Ai bazohet në 911 Carrera GTS me 473 kuaj fuqi dhe përfshin një transmetim manual me shtatë shpejtësi.
Megjithëse i mungojnë sytë ose goja, Sally Special vjedh një sërë shenjash nga fama e Sally Carrera e Cars.

Disney dhe Pixar's Cars mund të kenë dalë në kinema në verën e vitit 2006, por prodhimi i filmit filloi shumë vite më parë, me projektuesin e produksionit Bob Pauley që skicoi për herë të parë protagonisten femër të filmit, Sally Carrera, në vitin 2002. Siç sugjeron mbiemri i saj, Sally është një Porsche 911 Carrera antropomorfike. Një Porsche 911 Carrera e vitit 2002, konkretisht, e njohur më mirë nga entuziastët si pjesë e gjeneratës 996 të 911.

Megjithëse filmi Cars mund të jetë vetëm 16 vjeç, personazhi i Sally po feston dy dekada që nga largimi nga fabrika e animuar Zuffenhausen. Për nder të përvjetorit të saj smerald, ekipi i Makinave punoi me Porsche për të krijuar një Porsche 911 të veçantë të vitit 2022, e cila mban shenjën Sally Special.

Bazuar në modelin Carrera GTS me 473 kuaj fuqi, Sally Special sjell elemente të Radiator Springs në serinë moderne 992 911. Si e tillë, Porsche inkorporoi gjithashtu disa elementë kryesorë të dizajnit të gjeneratës 996 në Sally Special. Kjo përfshin rrethimin e fenerëve të argjendtë, si dhe distinktivin e pasëm dhe rrotat e lëkundura me pesë fole që imitojnë ato të Sally (dhe të viteve 911 të epokës së saj). Porsche dhe Pixar, megjithatë, nuk e vendosën Sally Special me sy të mëdhenj dhe një gojë në vend të xhamit të përparmë ose grilës së përparme.

Elementi më i dukshëm i Sally Special është padyshim ngjyra e tij Sally Blue Metallic, një ngjyrë e veçantë që kërkon aplikim me dorë. Sally Blue Metallic përhapet gjithashtu në zona të tjera të mbulesave të përparme dhe të pasme të makinës dhe kapakut të motorit, pjesë që Porsche i mban në të zeza në Carrera GTS të modës.

Ngritja e spoilerit të pasmë të Sally Special zbulon një tastierë që përputhet me shiritat si tatuazhet e pasme të Sally, pak dekor që ajo mori kur jetonte në korsinë e shpejtë si avokate e Los Anxhelosit. Kudo për Sally që arriti kaq shumë në jetë në katër vitet e shkurtra midis montimit të saj përfundimtar dhe shfaqjes në teatër të «Cars».

Ashtu si pjesa e jashtme e tij, pjesa e brendshme e Sally Special përmban një sërë prekjesh të personalizuara. Sally Blue Metallic dekoron pjesët e zbukurimit të kabinës dhe plotëson sediljet prej lëkure me shkumës që përfshijnë qepje Speed Blue dhe shkumës dhe futje Pepita, të cilat përmbajnë një kombinim ngjyrash të zezë, shkumës dhe Speed Blue. Shkuma dhe Speed Blue ndikojnë në pjesë të tjera të pjesës së brendshme të Sally Special, ku i pari përbën pultin e poshtëm dhe i dyti gjen rrugën drejt shenjës qendrore të timonit dhe ekranit të modelit të ndërrimit të dorezës së marsheve të transmisionit manual me shtatë shpejtësi.

Detaje të tjera të dallueshme përfshijnë një printim në pultin mbi kutinë e dorezës që tregon natyrën e veçantë të makinës, mbrojtëset e pragut të derës Sally Special me ndriçim të pasëm dhe një «Modalitet Kachow» unik që zëvendëson butonin tipik Sport Response në çelësin e modalitetit të drejtimit të makinës të montuar në timon.

Ndërsa për shumicën e modeleve të Porsche me funksionim të kufizuar flitet shpesh përpara se të dalin në treg, Sally Special është ende në dispozicion. Kjo është për shkak se Porsche dhe Pixar po nxjerrin në ankand makinën në eventin e ardhshëm të RM Sotheby's në Monterey, Kaliforni.

Të ardhurat nga shitja, e cila zhvillohet më 20 gusht, do të përfitojnë dy organizata bamirësie: Girls Inc., një organizatë jofitimprurëse që u shërben vajzave nga mosha pesë deri në 18 vjeç dhe i pajis ato me mjetet dhe mbështetjen e nevojshme për të orientuar me sukses sfidat e jetës; dhe SHBA për UNHCR-në, Agjencinë e OKB-së për Refugjatët, një organizatë jofitimprurëse që punon për të ndihmuar refugjatët e shumtë të detyruar të largohen nga Ukraina si rezultat i agresionit rus. Vlerësuesi jofitimprurës Charity Navigator i jep Girls Inc. një vlerësim të lartë prej katër yjesh. SHBA për UNHCR-në, ndërkohë, arrin vetëm dy yje.

Së bashku me shënimin e çelësave të Sally Special, ofertuesi fitues do të marrë gjithashtu një orë të përshtatshme Porsche Design, një grup të dytë rrotash—përfshirë një raft të bërë me porosi—për të montuar gomat e pistave, një mbulesë unike makine, ngjyrën origjinale të makinës kallëpët dhe pllakat e tij të paraqitjes, dhe një libër special i mbushur me informacione që përshkruan zhvillimin e Sally Special.

Article material taken from the site: caranddriver.com

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër
Comments
Për të publikuar komentin tuaj, Ju duhet të regjistroheni ose të hyni.
Komentet për këtë njoftim janë mbyllur
  • Noel 14.08.2022 17:30
    Edhe pa lidhjen e filmit, kjo është thjesht një makinë e mrekullueshme. Duaje ngjyrën, dua rrotat, dua tapiceri.