Peugeot 2008 i ri.

Në vitin 2019, Peugeot vendosi të kryejë një ristilim të crossover-it të saj 2008. Pavarësisht se prodhuesi e pozicionon atë si një risi, në fakt, vetëm disa ndryshime të vogla kanë ndodhur. Peugeot 2008 në vitin 2019 nuk i ndryshoi dimensionet, ruajti komoditetin në pjesën e brendshme dhe karakteristikat e mira teknike. Sot, ky crossover konsiderohet si një nga makinat më të njohura në Evropë.
Dizajni elegant, personalizimi i brendësisë, montimi cilësor dhe funksionaliteti janë tiparet kryesore të Peugeot 2008 të ripërtërirë. Dizajnuesit francezë kanëbërë një punë të mirë. Ata bënë një makinë interesante dhe dinamike që do të shquhet në qytet dhe do të ndihet e sigurtë në rrugë.

Eksteriori

Crossover-i ka forma aerodinamike. I mungojnë linjat e forta dhe faqet e papërpunuara. Kjo ndikon drejtpërdrejt në vetitë aerodinamike: makina merr shpejtësi më shpejt dhe nuk trondit pasagjerët brenda. Kapota u bë më serioze në pamje dhe pësoi të prera më të thella në anë. Tek to fshihet optika, e cila fitoi një pamje të jashtme shumë interesante. Lloji i llampave të përdorura në fenerë është halogjene ose LED.
Pjesa e përparme e makinës është bërë më e zgjatur se mëparë. E gjithë qendra e parakolpit është e zënë nga një grilë radiatori me një rrethonjëse të kromuar. Model i vitit 2019 i Peugeot 2008 është i pajisur me mbrojtje të motorit kundër dëmtimit dhe me pllaka plastike sipas perimetrit të karrocerisë për të shmangur gërvishtjet.
Dritaret anësore janë bërë shumë më të mëdha: shoferi dhe pasagjerët tani po kanë një shikueshmëri më të mirë.Madhësia e rrotave është 16 inç. Disqet janë bërë prej alumini të veshur me diamant.


Krahasuar me paraardhësin e tij, crossoveri nuk ka pësuar korrigjime në dimensione:

 • gjatësia — 4,2 metra;
 • gjerësia — 1,7 metra;
 • lartësia 1,5 metra;

Interiori

Makinat franceze kanë qenë gjithmonë të njohura jo vetëm për pamjen e tyre tërheqëse, por edhe për brendësinë e tyre interesante. Interiori i Peugeot 2008 në 2019 është bërë më modern dhe funksional. Gjatë dekorimit përdoren materiale me cilësi të lartë: pëlhurë dhe lëkurë, plastikë dhe metale të ndryshme. Në interior përdoret një sasi mjaft e madhe kromi, por kjo duket mjaft elegante.


Timoni i makinës është mjaft komod dhe multifunksional. Ka butona në timon që ndihmojnë shoferin të kontrollojë gjithçka që i nevojitet, duke përfshirë muzikën dhe bisedat në telefon, pa e shpërqendruar vëmendjen nga rruga.
Paneli qendror i Peugeot 2008 i vitit të prodhimit 2019, çlirohet nga numri i madh i butonave. I gjithë funksionaliteti është transferuar në ekranin e sistemit multimedia.


Dekori i sediljeve të crossover të ri bëhet në tre variante: vetëm pëlhurë, vetëm lëkurë, një kombinim i pëlhurës dhe lëkurës. Falë kësaj zgjedhje, brendësia mund të duket shumë interesante.
Vendet e përparme kanë një pamje sportive, të pajisur me mbështetje anësore të njëcilësie të lartë.
Në pjesën e mbrapme qëndrojnë lirshëm tre pasagjerë. Ky është padyshim një plus i Peugeot 2008 së re, pasi jo të gjithë konkurentët në këtë kategori mund të mburren me një tregues të tillë.


Hapësira e bagazhit zë deri në 350 litra, kurse në sediljen e pasme të palosur — deri në 1.400 litra. Gjatë palosjes së sediljeve të pasme, dyshemeja rezulton e sheshtë dhe bëhet i mundur transportimi i sendeve të mëdha.

Karakteristikat teknike

Në radhën e motorëve të Crossover-it francez ekziston vetëm një motor benzinë. Vëllimi i tij është 1.2 litra dhe fuqia është 110 kuaj fuqi. Tregues të tillë bëjnë të mundur kursimin në konsumin e karburantit. Vetëm 5 litra benzinë konsumohen në 100 km. Vëllimi i rezervuarit të karburantit është 50 litra. Peugeot 2008 arrin 100 km/orë në 10.3 sekonda. Shpejtësia maksimale e makinës është e kufizuar në 188 km/orë.
Makina pajiset vetëm me mekanizmin e përparmë dhe me marshin e robotizuar me 6 shpejtësi. Arsyeja për këtë konfigurim është se inxhinierët francezë analizuan statistikat e shitjeve dhe përpiluan parametrat më të suksesshëm të automjetit.
Largësia nga toka e crosoverit është 17 centimetra. Kjo do të thotë që ai nuk ka frikë nga gropat dhe bordurat e larta.

Opsionet dhe vlera

Versioni Bazë Active ka një sërë opsionesh. Vlera fillon nga 20,000 euro. Paketa përfshin:

 • Kontrollin e klimës me dy zona;
 • sistemin ABS;
 • ulje-ngritjen e xhamave elektrikë në të gjitha dritaret;
 • sistemin e ngrohjes;
 • rregullimin elektronik të pasqyrave të pamjes së pasme;
 • sistemin audio me cilësi të lartë me aftësinë për të lidhur kartat flash dhe telefonat celularë;
 • gjashtë altoparlantët;
 • dy airbags.

Dhe kjo nuk është e gjithë lista e opsioneve të përfshira në versionin bazë.


Versioni Allure është më i shtrenjtë duke filluar nga 27,000 euro. Përveç paketës minimale, përfshin:

 • perde sigurie;
 • tapicerinë e brendshme me lëkurë cilësore;
 • sistemin e zbulimit të këmbësorëve;
 • kontrollin e lundrimit;
 • nuancën e xhamave të pasme;
 • errësimin automatik të pasqyrës së brendshme;
 • sensorët e dritës dhe shiut;
 • sensorin e parkimit.

Konkurentët e Peugeot 2008

Ndër konkurentët kryesorë të crossover-it të ri francez, ia vlen të veçojmë si vijon:

 • Nissan Terano;
 • Ford EcoSport;
 • Renault Arkana;
 • Volkswagen Teramont;
 • Mazda CX-9;
 • SkodaKodiaq;
 • Hyundai Grand Santa Fe;
 • Toyota Venza;
 • Infiniti QX30;
 • Nissan Qashqai.

Comments
Për të publikuar komentin tuaj, Ju duhet të regjistroheni ose të hyni.
Komentet për këtë njoftim janë mbyllur

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër