Muzeu i Automobilave BMW në Mynih, Gjermani.

Muzeu BMW në Mynih ndodhet në pjesën veriperëndimore të kryeqytetit bavarez. Së bashku me zyrën qendrore, muzeun, uzinën dhe showroom-in e prodhuesit gjerman, ai formon kompleksin e vetëm të ekspozimeve BMW Group Classic. Siç konceptohet nga arkitekti vjenez Karl Schwanzer, secila prej ndërtesave duhet të jetë e ngjashme me shkronjën përkatëse nga shkurtimi BMW.


Ekziston edhe një dyqan suvenirësh në kompleks, duke ofruar një larmi produktesh të ndryshme për të zgjedhur — nga bluzat dhe kapelet bejsbollit me logon e kompanisë deri tek koleksioni special BMW Art Car (makina të vogla ekskluzive). Ndër të tjera, këtu mund të blini libra shkencorë në lidhje me motoçikletat, motorët e automobilëve dhe avionëve të markës BMW, letërsi për arkitekturën bashkëkohore, fotot e makinave dhe kartolina mbi tema historike. Jo larg dyqanit është një punishte e vjetër dhe një ambient arkivi, të cilët janë me interes të madh për studiuesit e zhvillimit teknologjik.

Histori

Dikur ishte një aerodrom i vogël në vendin ku sot është kompleksi,në të cilin bëheshin testet e motorëve të avioneve, e pak më vonë këtu u vendosën repartet e prodhimit për krijimin e makinave BMW. Ndërtimi i Muzeut BMW përfundoi aty nga Olimpiada e Verës e vitit 1972, e cila u mbajt në Mynih. Në vitin 2004, muzeu u mbyll për rikonstruksion dhe ekspozita u vendos në territorin e kompleksit, jo larg nga muzeu. Më 21 qershor 2008 muzeu u rihap — një pavijon i ri u shtua në ambientet e muzeut, i cili zgjeroi sipërfaqen e përgjithshme të muzeut në 5000 metra katrorë. Sot, territori ngjitur me muzeun gjithashtu përdoret shpesh si një hapësirë e hapur ekspozimi.

Ekspozim

Në Muzeun BMW, vizitorët mund të njihen me historinë e kompanisë, me modele të rrallë makinash dhe motoçikletash, me motorë avionësh dhe automobilash, si dhe me automjete krejtësisht të rinj që ende nuk kanë filluar të prodhohen.


Muzeun BMW fillojnë ta vizitojnë nga bodrumi, dhe pastaj gradualisht ngjiten më lart. Gjatë rrugës, vizitorët do të gjejnë disa salla ekspozite kushtuar fazave kryesore të zhvillimit të markës së famshme të automobilave. Ka 7 salla të tilla, ato quhen Shtëpi. Të gjitha ambientet e muzeut janë çuditërisht moderne në dizajn dhe kanë pajisje të shkëlqyera teknike. Një vend kryesor zë salla kushtuar historisë së prodhuesit të madh gjerman. Ajo ka një pajisje të veçantë që ju lejon të zgjidhni vitin dhe të mësoni për të gjitha ngjarjet e rëndësishme që kanë ndodhur në atë kohë.


Shumë nga modelet e paraqitura në muze me të drejtë mund të quhen legjendare. Për shembull, makina e famshme sportive BMW M1, e krijuar së bashku me koncernin Lamborghini në vitin 1978; Isetta e vogël, me nofkën «flluskë» për shkak të formës së saj të pazakontë ose vetura e parë e markës BMW, e prezantuar në vitin 1929.


Interes tek vizitorët ngjallin makinat e «agjentit 007». Në mesin e viteve 1990, në ekran doli pjesa tjetër e filmit, në të cilën spiuni britanik udhëtonte me roadster-in e kaltër BMW Z3. Filmi ishte reklama më e mirë për një makinë krejtësisht të re. Në të njëjtën kohë, blerësit donin të blinin një makinë në të njëjtën ngjyrë si ajo e James Bond. Fatkeqësisht, në përdorim automjeti Z3 i ri tregoi anën më të keqe të tij. Prandaj, pas një farëkohe një model i përmirësuar u shfaq në treg — BMW M Roadster. Në muze mund të shihni edhe dy makina të tjera të Bond-it — një BMW 750iL e zezë dhe një kabriolet e bardhë BMW Z8.


Një nga punimet interesante të ekspozuara në muze është koncepti BMW H2R Hydrogen Record Car, i pajisur me një motor hidrogjeni. Drejtuesit e BMW besojnë se makina të tilla janë themeli për të ardhmen e prodhimit të automobilave.


Përveç modeleve të ekspozitës, këtu mund të admironi instalime të pazakonta, për shembull, modelin kinetik të mrekullueshëm BMW, i përbërë nga sfera të vogla metalike të varura në ajër. Duke lëvizur në ajër, ato marrin një formë interesante, në vijëzimet e së cilës mund të dallohet pjesa e sipërme e karrocerisë së makinës.


Adresa e muzeut:
Am Olympiapark 2, 80809 Mynih, Gjermani


Orari i punës:
Nga e marta deri të dielën, nga ora 10:00 deri në ora 18:00.


Comments
Për të publikuar komentin tuaj, Ju duhet të regjistroheni ose të hyni.
Komentet për këtë njoftim janë mbyllur

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër