Makinat të reja 2019.

Në vitin 2019, bota e automobilave po pret një numër produktesh të reja interesante nga prodhuesit e mirënjohur. E gjithë lista do të jetë shumë e madhe, kështu që ne do të nxjerrim në pah modelet më të pritura dhe interesante.


Mercedes-Benz GLS
E re nga Mercedes-Benz u paraqit në shfaqjen e makinave në Nju Jork në 2019. Premium me madhësi të plotë 7-vendësh SUV, duket shumë e ngjashme me Mercedes GLE dhe Mercedes GLC, por duket më masive, dhe ka një sërë motorësh dhe sistemesh elektronike të reja. Shitjet e kësaj makine do të fillojnë në vjeshtën e vitit 2019 në Gjermani.


Mercedes-Benz GLC Coupe
GLC Coupe i ri është mbledhur në bazë të GLC të zakonshme, por në vitin 2019 të dyja kryqëzimet përditësuan dizajnin, instaluan motorë të rinj dhe pajisën me pajisjet elektronike më të fundit.


Porsche Cayenne Coupe
Në mars të vitit 2019, Porsche zyrtarisht zbuloi ndërprerjen e re Cayenne Coupe, e zhvilluar në bazë të gjeneratës së tretë Cayenne. Porsche Cayenne Coupe e re ndryshon nga modeli kryesor nga një çati që është nënvlerësuar me 20 cm. Coupe Cayenne pritet të bëhet një konkurrent i BMW X6 dhe Mercedes GLE Coupe.


Porsche Taycan
Për konceptin e njohur më parë të «Mission E», u zgjodh një emër i ri «Taycan». Makina e re elektrike do të ketë një dizajn të njohur Porsche. Taycan do të ketë dy trungje: në pjesën e përparme, rreth 100 litra në vëllim dhe një trung i madh në shpinë. Në makinën elektrike do të jenë dorezat e derës, të cilat lënë kur ju prekni derën.


SsangYong Korando
Gjenerata e tretë Korando ka në plan të mundë konkurrencën në Evropë me një çmim tërheqës dhe pajisje të gjera themelore. Crossover i ri është rritur paksa në madhësi dhe duket shumë më i madh dhe më interesant. Gjithashtu në makinë shtoi shumë pajisje elektronike, por në versionin bazë do të pajisen me vetëm instrumentë konvencionalë dhe një ekran monokrom në kompjuter.


Skoda Kamiq
Kompania çeke ka deklasifikuar një risi në garën e makinave të Gjenevës në 2019. Skoda Kamiq është një mbikalesë kompakte. Specifikimet Skoda Kamiq: platformë modulare, makinë me rrota dhe një përzgjedhje e madhe e motorëve, por jo vetëm benzinë dhe naftë, ekziston edhe një opsion i gazit.


Peugeot 208
Një gjeneratë e re e Peugeot 208 është ndërtuar në një platformë modularë CMP (Common Modular Platform) inovative, e cila mund të përshtatet lehtësisht jo vetëm për madhësi të ndryshme, por edhe për motorë të ndryshëm: naftë, benzinë dhe elektrike. Gjithashtu, platforma e re është 30 kg më e lehtë se ajo e mëparshme dhe potencialisht ka aerodinamikë më të mirë.


Volkswagen Passat
Gjenerata e tetë e gjeneratës së tetë Volkswagen Passat për Evropën debutoi në fillim të shkurtit 2019 në një ngjarje në Hamburg. Janë bërë ndryshime të vogla në trup dhe fenerë, shtuan një modifikim të ri, më ekonomik të motorrit. Ndryshimet më të mëdha u bënë në brendësi. Tifozët e markës janë ofruar një sedan, një kamionçinë Variant, versionin e saj jashtë rrugës Alltrack, si dhe dy Volkswagen Passat GTE dhe Volkswagen Passat GTE Variant hibride. Fillimi i shitjeve në tregun evropian është planifikuar për verën e 2019 me një çmim paraprak prej 32,000 euro.


Nissan Micra
Bërthama e pestë e gjeneratës së re Nissan Micra u prezantua fundi i janarit 2019. Makina kompakte popullore mori ndryshime minimale si në pjesën e jashtme ashtu edhe në brendësi, por fitoi motorë të rinj Xtronic dhe CVT.


Renault Clio
Clio hatchback është markë më e shitur në klasën e makinave kompakte në Evropë. Ajo do të ndërtohet në platformën modular të përmirësuar CMF-B të përdorur në Nisssan Micra.


Ndër inovacionet e tjera të vitit 2019 vlen të theksohen: Mercedes-Benz CLA, Skoda Skala, Volkswagen T-Cross, Mercedes-Benz Klasa A dhe Klasa B dhe Renault Kadjar.

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër