Makinat më të njohura në Evropë në shkurt

Volkswagen Golf hatchback rifitoi lidershipin e tij në tregun evropian në shkurt të vitit 2022. Vlen të përmendet se në janar, Volkswagen Golf nuk ishte as ndër tre makinat më të njohura në Evropë, por deri në fund të shkurtit, ky hatchback rifitoi lidershipin e tij dhe u bë përsëri modeli më i shitur në Evropë. Në muajin e fundit të dimrit, 15,041 persona blenë Golf.


Vendet e dyta dhe të treta në këtë renditje u takuan edhe makinave hatchback. Peugeot 208 zuri vendin e dytë në vlerësimin e shkurtit me një rezultat prej 14,666 makina të shitura, dhe vendi i tretë shkoi në Dacia Sandero, e cila u zgjodh nga 13,105 evropianë.


I katërti ishte Citroen C3, i cili u ble në shkurt nga 12,802 evropianë.
Vendi i pestë në listën e liderëve i takoi crossover kompakt Peugeot 2008. Në shkurt të vitit 2022, u shitën 12,579 kopje të këtij crossover francez.


TOP-10 makinat më të shitura në Evropë në shkurt përfshinin gjithashtu:
Opel/Vauxhall Corsa (11,688 makina të shitura),
Renault Clio (11,656 makina të shitura),
Fiat Panda (11,647 makina të shitura),
Peugeot 3008 (11,395 makina të shitura),
Hyundai Tucson (11,086 makina të shitura).


Comments
Për të publikuar komentin tuaj, Ju duhet të regjistroheni ose të hyni.
Komentet për këtë njoftim janë mbyllur

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër