Makinat e reja më interesante të vitit 2020.

Në vitin 2020 që sapo hyri, na presin shumë risi interesante të automobilave. Nga këto, ne përzgjodhëm më të rëndësishmet.

BMW M3/M4

Jo gjithçka dihet për makinat e reja BMW M3 dhe BMW M4. Ata do të kenë të njëjtin motor si tek BMW X3 M të paraqitur vitin e kaluar: një motor me gjashtë cilindra me 510 kuaj fuqi. BMW premton se të dyja makinat do të kenë katër rrota aktive. Do të jetë gjithashtu një version me rrota aktive ekskluzivisht të pasme dhe një kuti shpejtësie mekanike. Makinat e reja BMW M3 dhe BMW M4 do të kenë një grilë radiatori shumë të madhe, të zgjatur në lartësi.


BMW i4


Makina e re elektrike BMW i4 është një konkurrente e drejtpërdrejtë e modelit Tesla 3 në tregun botëror. Sipas informacionit paraprak, modifikimi i flamurit i4 do të ketë një motor 530 kuaj fuqi dhe një bateri 80 kW/orë, që do të mjaftojë për 600 kilometra rrugë. Por ngarja me shpejtësi deri në 100 km/orë dhe shpejtësia maksimale e i4 nuk janë mbresëlënëse: përkatësisht 4 sekonda dhe 200 kilometra në orë. BMW premton gjithashtu se bateria do të ngarkohet deri në 80% për 35 minuta.


Porsche 911 Turbo/GT3

Gjithashtu në vitin 2020, duhet të shfaqen modifikimet më të shpejta të Porsche 911 të re — Turbo dhe GT3. Prototipet e të dy versioneve janë parë në mënyrë të përsëritur në rrugë, kështu që ne mendojmë se debutimi i makinave do të zhvillohet shumë shpejt. Njëri prej tyre ka të ngjarë të shfaqet në ekspozitën e makinave në Gjenevë në mars, pasi kompania Porsche do këtë ekspozitë. Hë për hë ka pak informacione zyrtar, por versioni Turbo pritet të ketë një motor 3.8 litra biturbo me 650 kuaj fuqi. GT3 do të mbajë motorin atmosferik 4-litërsh, por fuqia e tij do të rritet nga 500 në 550 kuaj fuqi.


Mercedes-AMG One


Kompania Mercedes-Benz këtë vit do të prezantojë një hipercar One, i cili do të pajiset me një instalim hibrid bazuar në motorin V6 1.6 litra nga Formula 1. Siç njihet nga kompania Daimler, vonesa në fillimin e prodhimit të kësaj makine lidhet me faktin se u desh kohë shtesë për të përshtatur motorin e garave me regjimin e zakonshëm të lëvizjes në qytet.


Mercedes-Benz S-Class


Debutimi i makinës S-Class të re është gjithmonë një ngjarje e rëndësishme në industrinë e automobilave. Në fund të fundit, është ajo e para nga tre kryesorët gjermanë (Mercedes-Benz S-Class, BMW 7 Series, Audi A8) që ndryshon gjeneratën dhe në të njëjtën kohë vendos pllakën teknologjike për të gjitha makinat e reja për vitet e ardhshme. Flamuri i Mercedes-Benz do të shfaqet tashmë në vitin 2020. Dihet që S-Class i ri do të ketë doreza të pazakonta dyersh, një ekran të madh vertikal në qendër, si dhe një gamë të gjerë motorësh dhe madje edhe një motor V12. Mjerisht, kjo gjeneratë do të jetë e fundit për një motor 12 cilindërsh, pasi standardet mjedisore po bëhen më të rrepta.


Jaguar XJ

Kompaninë e Mercedes-Benz S-Class të re në ekspozitat ndërkombëtare do ta përfaqësojë një tjetër sedan i klasës përfaqësuese nga Mbretëria e Bashkuar. Filluan të flasin aktivisht për makinën XJ të re në verën e vitit 2019, dhe tashmë në vjeshtë, në ekspozitën e makinave në Frankfurt, këtë sedan e anonçuan gjatë premierës së Land Rover Defender. E gjithë ajo që dihet për makinën XJ të re për momentin është se ajo do të ndërtohet në platformën e re MLA, e cila parashikon mundësinë e instalimit deri në katër elektro-motorë dhe vendosjen e paketave të baterive në dyshemenë e makinës.


Audi A3

Volkswagen Golf i gjeneratës së tetë tashmë është prezantuar zyrtarisht, që do të thotë se në të ardhmen e afërt do të shfaqet një sedan dhe hatchback Audi A3. Ashtu si Golf-i i ri, Audi kompakt do të ndërtohet në platformën MQB. Nuk do të ketë ndryshime rrënjësore në dizajn, por vëllimi i bagazhit dhe hapësira në sediljet e pasme mund të rritet. Ende është e vështirë të thuhet se cilat motorë dhe kuti shpejtësie do të vënë tek A3 i ri, por dihet tashmë për testet e versioneve S3 dhe RS3.


Genesis GV80


Marka koreane premium Genesis vitin e ri do të prezantojë crossover-in e parë që do të konkurrojë me BMW X5, Mercedes-Benz GLE dhe Volvo XC90. Premiera zyrtare është planifikuar në fillim të vitit 2020. Crossover-i do të ketë versione me rrota aktive të pasme dhe katër rrota aktive, në listën e motorëve priten këta motorë: V4 2.5 litra dhe V6 3.5 litra. Në interiorin e crossover-it Genesis do të përdoret lëkurë origjinale dhe dru. Rreshti i pasmë i sediljeve do të pajiset me sistemin informativo-argëtues me një ekran 14,5 inç dhe ndenjëse të rehatshme për rehati maksimale në udhëtimet e gjata.


Hyundai Tucson

Për vitin 2020, është planifikuar një ndryshim gjeneratash për crossover-in popullor korean Tucson, i cili duhet të bëhet i ngjashëm me makinën koncept Vision T. Tani kjo makinë po testohet në autostradën Nürburgring, dhe në gjysmën e dytë të vitit 2020, do të mbahet premiera e saj zyrtare. Nuk do të ketë ndryshime të mëdha në gamën e motorëve, megjithatë ekziston mundësia që të shfaqet një version hibrid i Tucson.


Nissan X-Trail


Vitin e kaluar, marka Nissan shfaqi makinën e re Juke dhe në vitin 2020 do të prezantojë makinën e re X-Trail. Dhe nëse tani ky crossover është i ngjashëm me makinën Qashqai të rritur në përmasa, atëherë me ndryshimin e gjenerateve do të na kujtojë më shumë makinën e re Juke: makina do të ketë një optikë dykatëshe dhe një grilë të madhe radiatori në formën e shkronjës V. Baza e X-Trail do të jetë platforma CMF, e cila lejon prodhimin e makinave me rrota aktive të përparme ose katër rrota aktive. Versionet hibride janë gjithashtu të mundshme.


Mitsubishi Outlander


Outlander i ri do të prezantohet në pranverë dhe do të dalë në shitje në vjeshtën e vitit 2020. Informacioni i verifikuar përfundon këtu, por duke pasur parasysh që Mitsubishi Motors tani është pjesë e aleancës Renault/Nissan, mund të supozohet se crossover-i i ri do të ndërtohet në të njëjtën platformë si Nissan X-Trail i ri. Ende nuk ka informacione specifike për motorët, por turbomotori 1.5 litra nga Eclipse Cross do të jetë padyshim në gamën e motorëve.


Toyota Land Cruiser 300

Land Cruiser 200 aktual është në dispozicion prej gati 15 vitesh, e pavarësisht nga fakti se makina është shumë popullore në tregjet e mëdha të botës, herët apo vonë ajo do të zëvendësohet. Dhe kjo do të ndodhë tashmë në vitin 2020. Land Cruiser i ri do të ketë motorë bashkëkohorë dhe gjithashtu do të ketë një version hibrid, i cili në disa tregje do të zëvendësojë motorin V8 atmosferik. Megjithatë, Toyota ende nuk e ka konfirmuar këtë informacion. Por konstruksioni i kornizës do të ruhet, si të gjitha vetitë e fuoristradave. Menjëherë pas Land Cruiser 300, do të ketë ndryshime të ngjashme edhe Lexus LX, i cili është ndërtuar në të njëjtën platformë.


Volkswagen ID.4


Crossoveri elektrik Volkswagen ID.4 duhet të prezantohet në muajt e ardhshëm, më pas do të dërgohet për prodhim në fabrikën në Zwickau. Furnzimet për klientët janë planifikuar në fund të vitit 2021. ID.4 do të ndërtohet në platformën elektrike MEB, ashtu si edhe ID.3. Ende nuk ka asnjë informacion mbi çmimet, por crossover-i ndoshta do të jetë më i shtrenjtë se modeli ID.3, i cili tani në Gjermani kushton duke filluar nga 30 000 euro.


Comments
Për të publikuar komentin tuaj, Ju duhet të regjistroheni ose të hyni.
Komentet për këtë njoftim janë mbyllur

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër