Lamborghini Urus thyen rekord SUV në Pikes Peak

● Lamborghini Urus ka vendosur rekordin e prodhimit-SUV në Pikes Peak me një kohë 10:32.064.

● Kjo e mposht rekordin e mëparshëm prej 10:49.902 të vendosur nga një Bentley Bentayga 2018.

● Urus që thyen rekord, i maskuar në kamuflazh, është një model i ri që Lamborghini do të zbulojë më 19 gusht.

Kur bëhet fjalë për SUV-të e prodhimit që garojnë deri në Pikes Peak, ka një mbret të ri të malit. Është Lamborghini Urus i edukuar nga supermakina që së fundmi ka postuar orën 10:32.064. Kjo është pothuajse 18 sekonda më e shpejtë se Bentley Bentayga 2018 që më parë mbante rekordin e prodhimit në SUV me një kohë prej 10:49.902. Ndërsa Lambo nuk konkurroi në ngjarjen zyrtare që u mbajt në fund të qershorit, koha e tij u regjistrua nga kohëmatësit zyrtarë të Pikes Peak.

Siç shihet në foto, Urus-i që thyen rekord ishte i mbështjellë me kamuflazh portokalli me frazën «Keep Raising the Bar» në krahët e tij. Është përpjekja e fshehtë e Lamborghini për të maskuar faktin se nuk ishte vetëm ndonjë Urus i vjetër me 641 kuaj fuqi që theu rekordin. Përkundrazi, është një model i ri që do të zbulohet më 19 gusht. Edhe pse detajet kryesore rreth Urus-it të ardhshëm mbeten të fshehta deri atëherë, Lamborghini zbulon disa gjëra rreth makinës që pushtoi kursin e famshëm të ngjitjes në kodra.

Përveç pajisjeve të kërkuara të sigurisë, të cilat kryesisht përfshijnë një kafaz rrotullues dhe një sedilje garash me një parzmore me gjashtë pika, Urus është në thelb ajo që njerëzit do të marrin me versionin e prodhimit. Këtu përfshihen gomat standarde V-8 me dy turbo 4.0 litra, si dhe gomat Pirelli P Zero Trofeo R, madhësia 285/40R-22 përpara dhe 325/235R-22 e pasme. Lamborghini thotë se ishte i përfshirë në zhvillimin e asaj gome specifike, që thuhet se është hera e parë që Pirelli ka ofruar goma gjysmë të lëmuara të dizajnuara për një SUV.

Njeriu përgjegjës për vendosjen e rekordit të Pikes Peak në Lambo është shoferi Simone Faggioli. Së bashku me të qenit një pilot testues Pirelli, ai është gjithashtu një kampion në ngjitjet në kodra, i cili ende mban rekordin e lëvizjes me rrota të pasme që ai vendosi gjatë Ngjitjes Ndërkombëtare të Kodrës së Pikes Peak 2018.

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër
Comments
Për të publikuar komentin tuaj, Ju duhet të regjistroheni ose të hyni.
Komentet për këtë njoftim janë mbyllur