Lamborghini së shpejti do të heqë nga prodhimi flagship legjendar

Kompania Lamborghini shiti të gjithë edicionin e makinës Aventador në versionin më të fundit të Aventador LP 780-4 Ultimae dhe nuk pranon më porosi për këtë supermakinë. Lajmi bëhet i ditur nga botimi britanik Evo. Deri në fund të vitit, uzina në Sant'Agata Bolognese do të vazhdojë të prodhojë Aventador LP 780-4 Ultimae, Aventador S dhe Aventador SVJ të porositur më parë, pas së cilës kompania do të fokusohet në modelin Countach.


Prodhimi i makinës Aventador filloi në vitin 2011 dhe është bërë flagship më i suksesshëm në historinë e kompanisë Lamborghini. Në 10 vjet, kompania ka shitur mbi 10,000 nga këto coupe dhe roadster, pa llogaritur shtatë modele të veçanta të ndërtuara në të njëjtën bazë.
Makina është e pajisur me një motor atmosferik benzinë V12 6.5 litra, i cili ka një kapacitet, në varësi të modifikimit, deri në 780 kuaj fuqi. Së bashku me motorin, funksionon kambio robotike me shtatë marshe, e prodhuar nga kompania Graziano. Supermakina u prodhua vetëm me katër rrota aktive.

Pasardhësi i modelit Aventador do të prezantohet në fund të vitit 2021 ose në fillim të vitit 2022. Sipas raportimeve, flamuri i ri i Lamborghini fillimisht do të jetë një hibrid me një motor atmosferik benzinë V12.


Comments
Për të publikuar komentin tuaj, Ju duhet të regjistroheni ose të hyni.
Komentet për këtë njoftim janë mbyllur

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër