Lincoln Model L100 Concept është një EV autonome ultra-luksoze

Lincoln nxori përfundimet e konceptit Model L100 në Pebble Beach Concours d'Elegance 2022.
Makina e madhe koncept është një autonome autonome me një theks në përvojën e pasagjerëve.
Modeli L100 feston 100 vjetorin e blerjes së Lincoln nga Ford Motor.

Në varësi të kujt pyesni, Lincoln po feston ose 100 vjetorin e tij ose 105 vjetorin e tij. Ford Motor Company preferon të parën, pasi Blue Oval bleu markën luksoze nga Henry Leland në qershor të vitit 1922. Viti i fundit, megjithatë, shënon datën e themelimit aktual të Lincoln.

Në fillimin e tij, Lincoln prodhoi rreptësisht motorë avionësh për qeverinë e Shteteve të Bashkuara. Megjithatë, në shtator të vitit 1920, kompania nisi prodhimin e makinës së saj të parë: Modeli L. Ndoshta kjo është data për të shënuar përvjetorin e Linkolnit, atëherë? Në këtë rast, kjo do të thotë se viti 2022 shënon 102 vjetorin e markës.

Nuk ka rëndësi, Lincoln e ka shpallur vitin 2022 100-vjetorin e tij dhe marka luksoze amerikane po i dhuron vetes një makinë koncept për nder të këtij rasti. Koncepti Model L100 ndan etikën e tij me Modelin L të lartpërmendur.

Ashtu si Celestiq i ardhshëm i Cadillac, Modeli L100 është një makinë masive që i jep përparësi luksit personal mbi të gjitha. Ndryshe nga Celestiq, i cili parashikon një model të ardhshëm prodhimi, Modeli L100 është thjesht një makinë koncept.

Dyshojmë se veçori të tilla si dy dyert e hapjes së pasme të Grand Tourer-it, si dhe çatia e tij prej xhami që ngrihet për të lehtësuar më tej daljen dhe hyrjen, kanë ndonjë shans për të parë dritën e ditës. As nuk parashikojmë që aftësia e tij e vozitjes autonome të hyjë në prodhim së shpejti.

Koncepti Model L100 në vend të kësaj e prezanton veten si një vizion i një të ardhmeje që Lincoln shpreson se — dhe në një farë mase, shoqëria — do të jetë në gjendje ta arrijë. Nuk ka timon apo pedale. Në vend të kësaj, ata brenda Model L100 e lënë makinën të bëjë drejtimin. Nëse lind nevoja për të anashkaluar drejtimin autonom të Modelit L100, atëherë pasagjerët mund të përdorin një model miniaturë të makinës (ajo që Lincoln e quan «fushë shahu») që mbështetet në një ekran qendror të tastierës («dërrasë shahu») për të përshpejtuar, ndaluar, dhe drejtoni automjetin.

Me lëvizjen e larguar kryesisht nga ekuacioni, ekipi i projektimit të Lincoln ishte në gjendje të krijonte një kabinë që kujdeset kryesisht për përvojën e pasagjerëve. Kjo përfshin një hapësirë ndenjëseje të përparme, e aftë për të kaluar midis një pozicioni tipik përpara ose një pozicioni më të shoqërueshëm, por gjithashtu potencialisht më të vjellshëm, me fytyrë nga pas, që lejon pasagjerët e përparmë dhe të pasëm të përballen me njëri-tjetrin. Një ekran masiv i montuar në dysheme ndihmon në vendosjen e ambientit të kabinës, gjithashtu, me ekranin që projekton si retë për të krijuar një mjedis më të qetë.

Megjithëse pjesa e brendshme e Model L100 synon një të ardhme fantastike, dizajni i jashtëm është shumë më realist. Ndërkohë që ne vëmë bast zonën e hapur me xham të hapur — të mbushur me një stoli zagar të printuar në 3D të montuar poshtë — dhe mbulesat masive të rrotave mund të shërbejnë si koncept i zbukuruar për makinën, ne mendojmë se dizajni dhe dekori bazë i Model L100 janë vendosur të ndikojnë në modelet e Lincoln në një të ardhme jo shumë të largët.

Shpresojmë të jetë kështu, të paktën, pasi forma aerodinamike, kapëset e gjera të pasme, pjesa e pasme e pasme Kammback dhe trajtimi kompleks, por i nënvlerësuar i sipërfaqes, bëjnë një kombinim bindës. Sigurisht që ndihmon që ekipi i projektimit të Lincoln të përmbahej nga përshtatja e Modelit L100 me një bollëk të tepërt të pjesëve të jashtme dekorative. Në vend të kësaj, panelet e trupit të Model L100 janë kryesisht pa zhurmë. Një distinktiv i madh Lincoln i frymëzuar nga Apple MacBook, i vendosur në pjesën e përparme të makinës, për të mos përmendur një yll tjetër të Lincoln-it në çdo parafango të përparme, u kujton kalimtarëve se çfarë lloj automjeti po shikojnë.

Duke i përshtatur natyrës së tij futuriste, Lincoln projektoi konceptin Model L100 me synimin për të vendosur një motor elektrik të montuar në qendër në çdo rrotë, me fuqinë e atyre motorëve që vjen nga një bateri e ngurtë e integruar në strukturë. Megjithëse bateritë e gjendjes së ngurtë nuk fuqizojnë asnjë automjet elektrik që shitet sot, teknologjia do të fuqizojë EV-të e ardhshme brenda disa viteve të ardhshme.

Shumë nga veçoritë e konceptit Lincoln Model L100 mund të mos vijnë për vitet ose dekadat në vijim. Megjithatë, ne presim që stili bazë i makinës dhe disa nga karakteristikat e saj më praktike fantastike të bëjnë rrugën e tyre drejt automjeteve të ardhshme Lincoln. Kush e di? Ndoshta Modeli L100 madje do të frymëzojë Lincoln-in të ndërtojë dhe shesë gjithashtu një automjet elektrik ultraluksoz. Në fund të fundit, marka e ka bërë këtë më parë me Model L. Tani mund të jetë koha që Lincoln të përgatitet për të prodhuar edhe një herë një model të tillë.

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër
Comments
Për të publikuar komentin tuaj, Ju duhet të regjistroheni ose të hyni.
Komentet për këtë njoftim janë mbyllur
  • Noel 19.08.2022 18:30
    Ky është një koncept i madh. Shpresoj se kjo është e ardhmja e dizajnit të Lincoln nëse ka ndonjë gjë. Gjithmonë duket se Lincoln mund të ketë koncepte të shkëlqyera, por pastaj t'i veshë dhe t'i shkurtojë ato në prodhim për t'i bërë ato të datojnë herët. Një pamje e re elegante është më se e mirëpritur.