Kompania Sony po krijon një divizion për prodhimin e makinave elektrike.

Në pranverën e vitit 2022, kompania e njohur japoneze Sony do të krijojë një divizion të ri Sony Mobility, i cili do të merret me krijimin e makinave elektrike. Me ndihmën e këtij divizioni, gjigandi japonez i teknologjisë planifikon të eksplorojë mundësinë e hyrjes në tregun e makinave elektrike, si dhe të përdorë mundësitë e inteligjencës artificiale dhe robotikës në këtë drejtim.

Afati kohor specifik për të cilin Sony dëshiron të krijojë makinën e tij të parë elektrike ende nuk është shpallur, por një prototip i quajtur Vision-S 02 tashmë është krijuar. Në fakt, kjo makinë është një version i dytë dhe i përmirësuar i modelit Vision S që Sony prezantoi në ekspozitën elektronike CES në janar të vitit 2020.

Crossover-i Vision-S 02 do të bëhet në stilin e një coupe dhe do të ketë të njëjtin dizajn si Vision S i prezantuar më parë. Dihet tashmë se modeli i ri elektrik do të ketë një grup të madh sistemesh sigurie aktive (të bazuara në 40 sensorë) dhe një interjer të rehatshëm ku jo vetëm mund të dëgjoni muzikë, por edhe të luani PlayStation.

Karakteristikat teknike të crossover-it elektrik Sony Vision-S 02 nuk dihen ende. Modeli i mëparshëm Vision S ishte i pajisur me dy motorë elektrikë me një kapacitet total prej 268 kuaj fuqi. Kjo makinë mori shpejësinë nga 0 në 100 km/orë në vetëm 4,8 sekonda, kurse shpejtësia maksimale ishte e kufizuar në 240 km/orë.


Comments
Për të publikuar komentin tuaj, Ju duhet të regjistroheni ose të hyni.
Komentet për këtë njoftim janë mbyllur

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër