Kompania Ferrari zbuloi crossover-in e tij të parë

Në mars, kompania italiane Ferrari nisi një fushatë reklamuese kushtuar crossover-it të saj të parë të prodhimit, të quajtur Purosanque. Imazhi i tij u shfaq në të gjitha faqet e internetit globale të markës.
Deri më tani janë prezantuar vetëm disa foto të këtij produkti të ri, por edhe kjo mjafton për të kuptuar se ky crossover do të jetë një konkurrent i drejtpërdrejtë për Maserati Grecale, Lamborghini Urus dhe Aston Martin DBX.
Pavarësisht se Purosanque konsiderohet teknikisht një crossover, në kuptimin e Ferrarit do të jetë një coupe e gjatë me katër vende, e cila në fakt do të zëvendësojë GTC4Lusso, të cili jashtë prodhimit nga viti 2020.


Purosanque do të ndërtohet në një platformë alumini të modernizuar nga Ferrari Roma dhe Portofino.
Me shumë mundësi, SUV-i i parë nga Ferrari do të jetë i pajisur me një motor turbo V8 me benzinë. Shfaqja e motorit V12 nuk ka gjasa.
Premiera zyrtare e Ferrari Purosanque do të bëhet në muajt në vijim, pas së cilës do të fillojë menjëherë prodhimi i kësaj makine, por blerësit nuk do të mund ta marrin atë deri në tremujorin e parë të vitit 2023.


Comments
Për të publikuar komentin tuaj, Ju duhet të regjistroheni ose të hyni.
Komentet për këtë njoftim janë mbyllur

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër