Kompania Aston Martin zbulon crossover-in e ri sportiv DBX707

Kompania Aston Martin ka zbuluar zyrtarisht një version «të fuqishëm» të crossover-it DBX, të quajtur DBX707. Ky numër tregon sasinë e kuajfuqive në këtë crossover të ri. Me 707 kuaj fuqi, DBX i ri është SUV-i luksoz më i fuqishëm në botë deri më sot.
Aston Martin DBX707 ka një motor V8 4.0 litra, ashtu si DBX i zakonshëm, por i pajisur me turbokompresorë të rinj që lejojnë një sasi kaq të madhe kuajfuqie. Kështu, DBX707 ia kaloi të gjithë konkurrentëve më të afërt për sa i përket fuqisë, duke përfshirë Lamborghini Urus (650 kuaj fuqi) dhe Porsche Cayenne Turbo S E-Hybrid (680 kuaj fuqi).


Dinamika e marrjes së shpejtësisë të crossover-it të ri Aston Martin befasoi edhe profesionistët. Motori i kompanisë gjermane AMG e bëri DBX707 po aq të shpejtë sa Porsche Cayenne Turbo GT, i cili vendosi rekordin e Nürburgring qershorin e vitit e kaluar. DBX707 merr vetëm 3,3 sekonda për të arritur shpejtësinë 100 km/orë. Shpejtësia maksimale është 310 km/orë.
Prodhimi i këtyre crossover-ave do të nisë në tremujorin e parë të vitit 2022 dhe dërgesat e para të makinave për klientët priten afër verës. Çmimi i Aston Martin DBX707 i ri do të fillojë nga 232 000 dollarë USA.


Comments
Për të publikuar komentin tuaj, Ju duhet të regjistroheni ose të hyni.
Komentet për këtë njoftim janë mbyllur

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër