International Motor Show në Shanghai.

Ekspozita Ndërkombëtare e Automobilizmit dhe Mjeteve Motorike në Shangai ndodh çdo vit çift, në javën e fundit të prillit. Ngjarja ndryshon me Pekin Motor Show, i cili bëhet në vite tek. Në 2019, Shanghai Motor Show u mbajt nga 18 deri 25 prill.

Histori

Shfaqja e parë motorike e Shangait u mbajt në vitin 1985. Për shkak të numrit të shpejtë të markave të huaja në tregun kinez, ekspozita auto e Shangait është bërë një nga shitësit kryesorë të makinave ndërkombëtare. Në qershor të vitit 2004, Auto Show Shanghai u bë ekspozita e parë auto kineze për t'u bashkuar me Shoqatën Botërore të Industrisë së Ekspozitave.
Që nga viti 2015, shfaqja ndodhet në Qendrën Kombëtare të Ekspozitave dhe Konventës në Shanghai. Që nga edicionit të parë të makinave në Shangai, edicioni ka fituar statusin ndërkombëtar dhe është bërë një nga ekspozitat më të mëdha në botën e automobilave.


Edicioni i ri i Motor Show Shanghai 2019

Mercedes-Benz GLB
GLB tashmë është quajtur «mini Gelendwagen», pasi modeli i ri duhet të ketë aftësi më të theksuara jashtë rrugës sesa Mercedes SUV të tjerë. Gjithashtu, makina ka një rresht të tretë të vendeve dhe mund të strehojë 7 pasagjerë. Dizajni i brendshëm është shumë i ngjashëm me A-Class. GLB është e pajisur me motor turbo benzine M260, e cila, me një vëllim prej 2 litrash, ka 224 kuaj fuqi dhe si makinë me të gjitha rrotat aktive 4Matic. Versioni serial i GLB Mercedes-Benz ka për qëllim të shfaqet në verën e vitit 2019.


Geely Preface
Brandi Geely në shitjet e Motorëve të Shangait ishte modest: vetëm një premierë. Një staf i madh i projektuesve Geely vazhdon të drejtohet nga Peter Horbury, për talentin e të cilit nuk mund të ketë dyshime. Koncepti Preface është i vendosur në të ardhmen e afërt – eksteriori i sedanve seri Geely do të jetë i tillë. Është planifikuar të fillojë prodhimi pas vetëm 2 vjetësh.


BMW 3
Seria e re e BMW 3 ka një gjatësi prej 4,829 mm dhe aksi i rrotave të sedanit është rritur me 11 cm (në 2,961 mm). Gjatësia e dyerve anësore të pasme u rrit me të njëjtën përmasë, megjithatë, hapësira këmbëve për pasagjerët e pasmë u rrit me vetëm 43 mm. Por kjo nuk e pengon që produkti i ri në tregun kinez të jetë makina më e madhe në klasën e saj, duke pasur, për më tepër, një bagazh prej 480 litrash.


Cadillac XT6
Kjo makinë debutoi në janar në Detroit. Çuditërisht, Cadillac vetëm në 2019 ka futur modelin në llojin më të popullarizuar të modelit për amerikanët — crossover shtatë-vendësh. Makina ka një motor V6 me 3.6 litra dhe një transmetim automatik me 9 shpejtësi. Si në SHBA ashtu edhe në Kinë, modeli ofrohet si makinë me rrota aktive të përparme ashtu edhe si makinë me të gjitha rrotat aktive.


Në International Motor Show në Shanghai, u prezantuan shumë modele të tjera, ndër të cilat Nissan Sylphy, Audi AI:Me makinë elektrike e zgjuar, koncepti Volkswagen SMV dhe Volkswagen I.D. Roomzz.

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër