International Auto Show në Nju Jork 2019.

Nju Jork International Auto Show është një ngjarje vjetore në botën e automobilave, e cila zhvillohet në qytetin më të madh të SHBA-ve. Në 2019, ekspozita auto do të mbahet nga 19 deri më 28 prill.

Histori

Në vitin 1900, New York Auto Show u bë ekspozita e parë ndërkombëtare e makinave në Amerikën e Veriut. Shfaqja e parë u mbajt nën emrin, Klubi i Automobilave të Amerikës, gjashtëdhjetë e nëntë kompani morën pjesë në të. Gjithsej u prezantuan 160 makina dhe kostoja e tyre varionte nga 280 dollarë — paga mesatare amerikane për gjashtë muaj, në 4000 dollarë. Në vetëm një javë, ngjarja u ndoq nga mbi 48.000 vizitorë.

Në vitin 1907, New York Motor Show u zhvendos në Pallatin e Madh Qendror. Pastaj 96 kompani erdhën për të treguar zhvillimet e tyre të fundit. Më pas, ekspozita ndryshoi disa vende përpara se ajo, të vendoset në Qendrën e Konventës Jacob K. Javits, në vitin 1987, ku ende po mbahet.

Të rejat në Nju Jork Auto Show 2019

Hyundai Sonata:
Sonata e tetë e gjeneratës do të jetë më e rëndësishmja e modeleve të reja që Hyundai do të nxjerrë në 2019. Hyundai është duke u përgatitur për të paraqitur një makinë krejtësisht të re. Sonata e re do të jetë në dispozicion në tregun evropian, ku do të zëvendësojë Hyundai i40 të vjetëruar.

Cadillac CT5:
Marka amerikane premium po përgatit një zëvendësim për sedanin e vjetër CTS. Vendi i tij në gamën e modelit do të marrë një sedan të ri CT5. Modelet e prodhimit do të rregullohen në fabrikën e General Motors në Lansing, Michigan. Në tregun amerikan, një limuzinë e re do të shfaqet në fund të vitit 2019. Risia do të ofrohet në dy versione — luksoze dhe sportive

Mercedes-Benz GLC Coupe:
Mercedes-Benz ka përditësuar pak dizajnin e jashtme të modelit GLC Coupe, ka shtuar shumë karakteristika të reja dhe sisteme të integruara dhe zgjerimi i përzgjedhjes së modifikimeve të motorit.

Lincoln Corsair:
Corsair është një brez i ri i crossover MKC. Para premierës në shfaqjen e makinave, Lincoln nuk ofroi ndonjë informacion rreth kalimit të ri. Dihet vetëm se dizajni i Lincoln Corsair është dizajnuar në stilin e Aviator. Modeli bazohet në platformën Ford të përdorur në Fokusin e gjeneratës së fundit. Prodhimi i Lincoln Corsair do të krijohet në fabrikën Ford në Louisville, Kentucky, dhe në Kinë.

Kia PS Signature:
Signature PS është një version i përafërt i Konceptit Kia SP. Modeli i prodhimit pritet të tregtohet nën emrin Tusker, por vetëm në disa vende. I pari që do të jetë në gjendje të vlerësojë banorët e rinj crossover të Indisë, ku ndërtimi i një impianti të ri Kia tashmë po përfundon.

Genesis:
Këtë vit, në shfaqjen auto në Nju Jork, marka Koreane do të paraqesë një version të përditësuar të sedan Genesis G90 dhe një koncept të ri elektrik. Kompania ende nuk ka dhënë ndonjë informacion në lidhje me makinën e re.

Mercedes-AMG CLA 35:
CLA 35 është një çift i ri sportiv me katër dyer nga divizioni Mercedes-AMG. Duke gjykuar nga shfaqjet zyrtare teasers, coupe auto show do të shfaqet në një trup të verdhë të ndritshme. Sipas kompanisë, teknikisht CLA 35 Coupe dhe A35 sedan do të jenë të njëjta. Në të ardhmen, pritet që kompania të prezantojë një version më të fuqishëm të CLA 45

Adresa e Tregut Motorik Ndërkombëtar 2019

USA, New York
Jacob Javits Convention Center
11th Ave, btwn 34th & 39th St.

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër