Fuoristradat më ekonomike në vitin 2021

Segmenti SUV po bëhet gjithnjë e më i popullarizuar me kalimin e kohës, dhe çmimet për benzinë dhe naftë në pikat e karburantit janë vazhdimisht në rritje. Në këtë artikull ju ftojmë të njiheni me renditjen e fuoristradave më ekonomike për vitin 2021.


Në krye të Top-8 SUV-ve më ekonomike ishte makina hibride Range Rover Sport P400e, e cila është e pajisur me një turbomotor benzine I4 2.0 litra dhe dy motorë elektrikë me një kapacitet total mbi 400 kuaj fuqi. Pavarësisht kësaj fuqie të lartë, konsumi i karburantit në ciklin e kombinuar është vetëm 5,6 litra benzinë për 100 kilometra.Vendin e dytë e zuri fuoristrada hibride Toyota RAV4. Në të është instaluar një motor benzine 2.5 litra, i cili për shkak të dy motorëve elektrikë konsumon mesatarisht 5,9 litra për 100 kilometra.E treta ishte fuoristrada Honda CR-V, e cila harxhon 6,2 litra karburant për 100 kilometra.Në pozicionin e katërt është versioni hibrid i Toyota Highlander, i cili kërkon vetëm 6,5 litra benzinë për të kaluar 100 kilometra.Në vendin e pestë është SUV kompakt hibrid Lexus NX 300h. Kjo makinë është e pajisur me një motor benzine 2.5 litra dhe një motor elektrik me një kapacitet total prej 200 kuaj fuqi. NX 300h konsumon 7,6 litra benzinë për 100 kilometra në një cikël të kombinuar.Vendin e gjashtë e zë një tjetër fuoristradë japoneze Subaru Crosstrek. Kjo makinë shpenzon 7,8 litra për 100 kilometra.Në vendin e shtatë në renditje është Nissan Rogue e gjeneratës së re, i cila në disa vende shitet me emrin X-Trail. Versioni Rogue me motor 2.5 litra me kapacitet 185 kuaj fuqi shpenzon në ciklin e kombinuar vetëm 8,1 litra benzinë (6,9 litra në autostradë) për 100 kilometra.Në vendin e tetë është Chevrolet Trailblazer i ri, i cili konsumon 8,4 litra karburant për 100 kilometra.Comments
Për të publikuar komentin tuaj, Ju duhet të regjistroheni ose të hyni.
Komentet për këtë njoftim janë mbyllur

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër