Ekspozita Ndërkombëtare e Automjeteve në Los-Anxhelos 2019.

Ekspozita Ndërkombëtare e Automjeteve në Los-Anxhelos (LA Auto Show) është një ngjarje vjetore që zhvillohet në fund të nëntorit. Në vitin 2019, ekspozita mbahet nga 22 nëntori deri më 1 dhjetor.

Histori

Ekspozita e makinave ishte e para e hapur për publikun nga 21 janar deri më 27 janar 1907 në Morley's Skating Rink në qender e Los-Anxhelos. Ajo paraqiste 99 makina nga 46 prodhues të ndryshëm, duke përfshirë Maxwell, Peerless, Willys-Overland, Pope-Toledo, White, si dhe Ford dhe Cadillac. E vetmja kompani e huaj ishte kompania franceze Darracq.


Ekspozita e dytë u mbajt në vitin 1909. Ngjyrat kryesore të dizajnit u zgjodhën jeshile dhe të bardha. Organizatorët kanë rezervuar të drejtën të parandalojnë këdo që refuzon të hartojë stenda në ngjyrën e duhur për të marrë pjesë.
Ekspozita e vitit 1910 ndryshoi vendin e saj dhe ishte vendosur në fushën e futbollit Fiesta Park, duke siguruar gati 25,000 metra katror hapësirë.


Ndërsa industria e automobilave u rrit, ekspozita ndryshoi vendet katër herë gjatë viteve 1920. Në mesin e viteve 1920, hapësira e ekspozitës u rrit në 37,000 metra katrorë. Hapësira e madhe e lejuar për të përfshirë në ekspozitë prezantimin e automjeteve detare dhe avionëve.


Nga viti 1931 deri në vitin 1935, ekspozitat u mbajtën në cep të Bulevardit Wilshire dhe Avenue Fairfax. Në vitin 1935, Presidenti Roosevelt u kërkoi organizatorëve të të gjitha ekspozitave kryesore të automobilave, përfshirë ekspozitën në Los-Anxhelos, të spostojnë datat e shfaqjes nga dimri në vjeshtë. Popullariteti i sallës ekspozite u ul ndjeshëm gjatë Luftës së Dytë Botërore, për shkak të së cilës ekspozita mori një pushim nga viti 1940 deri në vitin 1951. Në vitin 1952, ekspozita u rihap në Pan-Pacific Auditorium, ku mblodhi 152 automjete, përfshirë nga prodhuesit ndërkombëtarë (Franca, Italia, Britania e Madhe).


Në vitet 1960, kjo kjo ekspozitë e automobilave prezantoi për herë të parë për amerikanët produktet e kompanive të automobilave japonezë.
Në vitin 1993, ekspozita u zhvendos në Convention Center, zona e ekspozitës u rrit në 71,000 metra katror.

Makinat në ekspozitën ndërkombëtare në Los-Anxhelos 2019

Në ekspozitën ndërkombëtare e automjeteve në Los-Anxhelos në vitin 2019 u prezantua numri më i madh i fuoristradeve të ndryshme. Fuoristrada elektrike dhe shumë të fuqishme me motor benzinë V8 u sollën në ekspozitë. Megjithëse, natyrisht, u shfaqën lloje të tjera të makinave: sedane, kabriolete dhe modele sportive.


Audi e-tron Sportback


Makina ndryshon nga standardi e-tron në formën, me një çati dhe një spoiler të pasmë. Një grillë radiatorësh e kromuar është e kombinuar me fenerët që janë të pajisur me optikë të matricës LED. Tapiceria kombinon lëkurën dhe alkantara. Leximet e instrumenteve shfaqen në ekran dhe dy ekranet e prekjes instalohen menjëherë në panelin qendror. Hapësira e bagazhit të kësaj makine është 615 litra. Versioni bazë First Edition ka: sallon prej lëkurë, Wi-Fi, kamera gjithëpërfshirëse, një autopilot parkimi dhe një sistem lëvizjeje gjysmë-autonome. Makina elektrike Audi e-tron Sportback ofrohet në dy versione: me kapacitetet 313 dhe 408 kuaj fuqi. Një version më i fuqishëm përshpejtohet deri në 100 km/orë në 5.7 sekonda. Shitjet e Audi e-tron Sportback do të fillojnë në pranverën e vitit 2020 me çmime prej 71,000 euro.


BMW Seria 2


Gama e modeleve të BMW Seria 2 është zgjeruar nga sedani sportiv Gran Coupe. Makina me gjatësi 4.5 metra ka një dizajn modern me një çati aerodinamike dhe një të pasme të theksuar. Tashmë në versionin bazë, optika është LED. Në sallonin, tradicionalisht për BMW, paneli qendror është kthyer për shoferin. Sedani mori një panel të instrumenteve dixhitale dhe një ekran me prekje 10.2 inç. Gjithashtu, të gjitha të dhënat parashikohen në xhamin e përparmë të makinës. Hapësira e bagazhit është 430 litra. Pajisjet themelore përfshijnë një sistem automatik frenimi dhe një kamerë të pasme. Për të filluar, do të ofrohen turbomotorët me benzinë me një vëllim prej 1.5 litra (140 kuaj fuqi) dhe 2.0 litra (231 dhe 306 kuaj fuqi), si dhe një motor 2.0 litërsh turbodiesel me një kapacitet 190 kuaj fuqi. Versioni më i fuqishëm përshpejtohet deri në 100 km/orë në 4.8 sekonda dhe shpejtësia maksimale është 250 km/orë. Të gjitha versionet e kësaj makine do të kenë rrota aktive të përparme ose katër rrota aktive. Çmimi i një sedani fillon nga 32,000 euro.


Chevrolet TrailBlazer


Chevrolet TrailBlazer u ringjall në një dizajn modern krejtësisht të ri — tani është një crossover kompakt për qytetin me një çmim prej 20,000 dollarë. Grilë e madhe të radiatorit e kombinuar me optikë të ndritshme. Brenda, është instaluar një ekran i madh me prekje tetë inç. Të gjitha Chevrolet TrailBlazer të pajisura me një kamerë të pasme, sisteme automatike të frenimit dhe një sensor për pajtueshmërinë e korsisë. Së pari, crossover do të jetë i pajisur me një turbomotor benzinë 1.3 litërsh me një kapacitet 157 kuaj fuqi dhe një kuti shpejtësie automatike me nëntë marshe dhe më vonë do të shfaqen konfigurime të tjera të kësaj makine. TrailBlazer do të prodhohet me rrota aktive të përparme ose me katër rrota aktive.


Ford Mustang Mach-E


Ford Mustang Mach-E është një fuoristradë 4,7 metra i gjatë që quhet Mustang për një arsye të mirë – e përparmja dhe e pasmja e tij e bën shumë të ngjashëm me coupe dhe një kabrioletën e famëshme. Në sallon ekziston një ekran i madh me format tabletë me prekje 15.5 inç. Tapiceria përdor lëkurë sintetike, pasi Ford është një pjesëmarrës aktiv në programin e mirëqenies së kafshëve. Ky SUV ka dy hapësira bagazhesh — 139 litra përpara dhe 821 litra pas. Lista e opsioneve përfshin: hyrjen në sallon nga një smartphone, timon me ngrohje, amortizues adaptues dhe një sistem audio me 10 folës. Ford Mustang Mach-E do të ofrohet në versionet me kapacitet prej 258, 282, 336 dhe 465 kuaj fuqi. Makina elektrike më e fuqishme përshpejtohet deri në 100 km/orë në 3.5 sekonda. Në versionin bazë, ngarkesa e baterisë është e mjaftueshme për 338 km dhe në versionin më të lartë për 483 km. Makina do të ketë rrota aktive të pasme ose katër rrota aktive. Çmimet do të fillojnë nga 43,000 dollarë.


Hyundai Vision T Concept


Hyundai Vision T tregon se cili do të jetë gjenerata e re të fuoristradës Tucson. Makina ka një gjatësi prej 4.6 metra dhe bazë rrotave prej 2.8 metrash. Optika LED e përparme e fshehur në një grilë të gjerë të radiatorit. Makina ka harqe të zgjatura të rrotave dhe një spoiler të madh në çati. Feneret e pasme zgjaten në të gjithë gjerësinë e karrocerisë. Hyundai Vision T është një hibrid dhe ekziston mundësia që një motor i tillë të shfaqet në makinën Tucson.


Karma SC2 Concept


Coupe Karma SC2 tregon drejtimin e zhvillimit të prodhuesit amerikan të hibrideve. Për dallim nga makinat e prodhimit në seri e Karma, kjo makinë është plotësisht elektrike. Dy motorët e saj elektrikë japin një fuqi prej 1,100 kuaj fuqi dhe lejojnë përshpejtimin deri në 100 km/orë në 1.9 sekonda. Ngarkesa e baterisë të SC2 është e mjaftueshme për 560 km rrugë. Dyert e coupe hapen lart dhe në vend të pasqyrave, janë instaluar kamerat. Tapiceria përdori lëkurë dhe karbon. Karma SC2 gjithashtu mori autopilot dhe është në gjendje të regjistrojë udhëtime offline në video.


Kia Seltos


Fuoristrada e re Kia Seltos do të zërë vendin e saj midis modeleve Stonic dhe Sportage. Makina prej 4.3 metrash ka një dizajn mjaft ekspresiv me një kapuç të lartë, një grilë të gjerë të radiatorit dhe fenerët LED të një forme komplekse. Një ekran i madh me prekje 10.2-inç është instaluar brenda dhe në versionet më të shtrenjta, informacioni shikohet në xhamin e përparmë të makinës. Ndër opsionet janë timoni me ngrohje dhe ventilimi i sediljeve të përparme. Kia Seltos do të pajiset me një motor benzinë atmosferik 2.0 litra me një kapacitet 150 kuaj fuqi, një turbomotor 1.6-litërsh me një kapacitet 177 kuaj fuqi ose një motor 1.6-litërsh turbodiesel me një kapacitet prej 136 kuaj fuqi. Do të ofrohen versione me rrota të përparme aktive ose katër rrota aktive. Çmimi i Kia Seltos fillon nga 22,000 dollarë.


Mercedes-AMG GLE dhe GLS


Mercedes-Benz GLE dhe GLS morën versione të përmirësuara nga AMG. Të dy SUV janë të pajisura me një motor turbo benzinë V8 4.0 litër me një kapacitet prej 571 kuaj fuqi në versionin normal dhe 612 kuaj fuqi në versionin S. 22 kuaj fuqi të tjerë shton një hibrid. GLE 63 S përshpejton deri në 100 km/orë në 3.8 sekonda, GLS 63 S — në 4.2 sekonda. Shpejtësia maksimale është 280 km/orë. Makinat kanë frena moderne efektive. Mund ta njihni Mercedes-AMG-n e ri nga grila e gjerë të radiatorit.


Toyota RAV4 Prime


Prime është flamuri dhe modifikimi më i fuqishëm i fuoristradës RAV4. Dhe ky është një hibrid: një motor benzinë 2.5 litra dhe dy motorë elektrikë, gjithsej kanë 306 kuaj fuqi. Përshpejtimi deri në 100 km/orë zgjat 5.8 sekonda. Konsumi i karburantit nuk është njoftuar ende zyrtarisht, por tashmë dihet se ky do të jetë versioni më ekonomik i Toyota RAV4.


Volkswagen Atlas


Fuoristrada Volkswagen Atlas mori një version prej pesë vendësh Cross Sport. Gjatësia e kësaj makine është 4966 mm. Është më e shkurtër se modeli standard i Atlas-it, por ka mbajtur të njëjtën bazë të rrotave — 2980 mm. Një tjetër ndryshim nga modeli standard është tapiceri më i shtrenjtë. Leximet e instrumenteve shfaqen në një ekran 12.3 inç. Pajisjet themelore përfshijnë: Wi-Fi, ngadalësim automatik dhe monitorim të pikave të verbëra dhe midis opsioneve u shfaq karikimi pa tel për smartphone dhe ventilimi i sediljeve të përparme. Ju mund të zgjidhni nga versionet me një turbomotor 2.0 litërsh me një kapacitet 240 kuaj fuqi dhe me një motor atmosferik V6 3.6 litra me një kapacitet prej 280 kuaj fuqi. Çmimi i Volkswagen Atlas Cross Sport fillon nga 33,000 dollarë.


Volkswagen ID. Space Vizzion Concept


Volkswagen ID. Space Vizzion është koncepti i universalit të ri elektrik të kësaj kompanie popullore gjermane. Makina është pothuajse 5 metra e gjatë dhe ka një dizajn elegant me forma të lëmuara të karrocerisë. LED nuk janë vetëm fenerët, por edhe drita e grilës të radiatorit. Tapiceri është bërë nga materiale miqësore me mjedisin. Leximet e instrumenteve shfaqen në një ekran të vogël, por ekrani i sistemit multimedia është i madh — 15.5 inç me prekje. ID e Volkswagen. Space Vizzion është në dispozicion në dy versione: me një motor me një kapacitet 275 kuaj fuqi ose me dy motorë me një kapacitet të përgjithshëm 360 kuaj fuqi. Në versionin me dy motorë, përshpejtimi deri në 100 km/orë zgjat 5.4 sekonda. Një ngarkesë baterie prej 82 kWh është e mjaftueshme për 483 km të rrugës.


Në Ekspozitën Ndërkombëtare të Automjeteve në Los-Anxhelos u prezantuan: Audi Q8 në versionin RS, BMW X5 M dhe X6 M të një gjenerate të re, Lexus LC në karrocerinë e Coupe, Nissan Sentra të ri, Toyota Camry dhe shumë të tjerë.

Comments
Për të publikuar komentin tuaj, Ju duhet të regjistroheni ose të hyni.
Komentet për këtë njoftim janë mbyllur

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër