Ekspozita Ndërkombëtare e Automjeteve në Çikago 2020.

Ekspozita ndërkombëtare e automjeteve dhe teknologjive zhvillohet çdo vit në shkurt në qytetin e Çikagos (Illinois, SHBA) në qendrën McCormick Place. Në vitin 2020, ekspozita mbahet nga data 8 deri më 17 shkurt. Për herë të parë ky aktivitet u mbajt në vitin 1901. Sot është ekspozita më e madhe e automobilave në Amerikën e Veriut dhe e treta për nga madhësia në botë. Aktualisht, organizator i ekspozitës është Chicago Automobile Trade Association (CATA).
Në ekspozitën e vitit 2020, ekspozohen kryesisht modele të reja në seri, të cilat së shpejti do të dalin në shitje. Pjesa më e madhe e debutimeve janë minivans, fuoristrada me madhësi të plotë dhe pickup-e.

Chrysler Pacifica


Këtë herë në Çikago debutoi një minivan i rinovuar Chrysler Pacifica, dizajni i përgjithshëm i të cilit është rishikuar minimalisht. Të rejat ishin: grila e zmadhuar e radiatorit, fenerët LED dhe fenerët e pasëm të lidhur me një vijë drite. Një sistem i ri multimedial Uconnect 5 me ekran me prekje 10.1 inç është shfaqur në brendësinë e automjetit, lista e opsioneve është plotësuar me një kamera për monitorimin e fëmijëve në brendësi të tij. Konfigurimi më luksoz është Pinnacle me gjashtë sedilje të veçanta me tapiceri lëkure në ngjyrë karamel.
Pacifica do të ketë një motor benzine atmosferik V6 3.6 litra me kapacitet 287 kuaj fuqi dhe modifikim me katër rrota aktive. Do të ofrohet gjithashtu një version hibrid me një kapacitet prej 264 kuaj fuqi. Pranimi i porosive për Pacifican e rinovuar do të fillojë në verën e vitit 2020.

Jeep Gladiator Mojave


Kompania Jeep bëri menjëherë disa premiera në Çikago, por të gjitha ishin vetëm versione speciale të modeleve tashmë të njohura. Dhe më interesante prej tyre doli të jetë një pickup Gladiator në versionin e ri Mojave, i cili është i pajisur posaçërisht për një ecje të shpejtë nëpër shkretëtirë. Pickupi mori një shasi të përforcuar, amortizatorët Fox, mbrojtjen e shtuar, shtesa të ndryshme nga katalogu i aksesorëve zyrtarë të Jeep Performance si dhe gomat kudoecëse Falken Wildpeak All-Terrain me diametër 33 inç.
Një motor V6 Pentastar 3.6 litra me një kapacitet 285 kuaj fuqi është instaluar në këtë makinë, në të është instaluar një kuti shpejtësie mekanike me 6 marshe ose automatike me 8 marshe. Raportohet gjithashtu se Gladiator Mojave, shitja e të cilit do të fillojë në pranverë, është në gjendje të tërheqë një rimorkio me peshë deri në 2.7 ton.

Chevrolet Equinox


Kompania Chevrolet prezantoi crossover-in e rinovuar Equinox. Nga versioni i mëparshëm, Equinox i ri dallon në radhë të parë nga ndryshimet në dizajnin e pjesës së përparme të makinës, nga grila e modifikuar e radiatorit dhe fenerët e rinj LED. Equinox gjithashtu ka një parakolp të ri të prapmë dhe forma e fenerëve të pasmë ka ndryshuar.
Pajisjet teknike gjithashtu kanë ndryshuar — ka më shumë asistentë elektronikë në makinë, duke përfshirë kontrollin e korsisë, kameran e pamjes së pasme dhe sistemin e frenimit automatik. Gama e motorëve të Equinox përfshin turbomotorët benzinë me kapacitet 1.5 litra dhe 2.0 litra, të cilët kanë 172 dhe 255 kuaj fuqi, përkatësisht. Kutia e shpejtësisë — vetëm automatike (me 6 dhe 9 marshe). Equinox i ri do të shfaqet në shitje në vjeshtën e vitit 2020.

Ford GT Liquid Carbon Edition


Kompania Ford ka realizuar një përsosje të vogël teknike të supercar-it të tij GT. Specialistët e departamentit Ford Performance pajisën coupe-n me një motor të përforcuar V6 biturbo 3.5 litra me kapacitet prej 669 kuaj fuqi. Në modalitetin Track, supercar tani duhet të drejtohet edhe më mirë në sajë të rregullimeve të ndryshuara të suspensionit. Për më tepër, për GT e vitit 2020 është në dispozicion versioni i ri — Liquid Carbon Edition. Versioni i veçantë pati rrota të lehtësuara karboni.

Kia Cadenza


Kompania koreane Kia prezantoi në Çikago sedanin e rinovuar Cadenza, i cili debutoi në Kore në mesin e vitit 2019 nën emrin K7 Premier. Specialistët ndryshuan pothuajse të gjithë dizajnin e Cadenzas — vetëm dyert dhe çatia mbetën të njëjtat në makinë, kurse dizajni i panelit të përparmë dhe konsolit ndryshuan në brendësinë e makinës. Por ndryshe nga tregu korean, tregu amerikan i automobilave do të ketë vetëm një version të kësaj makine: me një motor atmosferik V6 3.3 litra me kapacitet 290 kuaj fuqi dhe kuti shpejtësie automatike me 8 marshe.

Toyota Highlander XSE


Kompania Toyota prezantoi në Çikago shumë përmirësime për modelet Tundra, Sequoia, 4Runner dhe Tacoma. Gjithashtu u prezantua Crossover Highlander në versionin e ri XSE. Versioni XSE dallon nga standardi Highlander nga forma më e ndërlikuar e pjesës së përparme të makinës,nga rrotat origjinale 20 inç, nga suspensioni i rikonfiguruar dhe përforcuesi elektrik i timonit. Në interiorin e Highlander XSE ka futje dekorative në «stilin karbon» dhe tapiceri lëkurë artificiale dyngjyrëshe. Motori V6 3.5 litra (295 kuaj fuqi) si dhe kutia e shpejtësisë automatike me 8 marshe.


Comments
Për të publikuar komentin tuaj, Ju duhet të regjistroheni ose të hyni.
Komentet për këtë njoftim janë mbyllur

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër