Crossoveri i ri Range Rover Sport do të pajiset me një motor nga BMW X5M

Pas flamurtarit Range Rover, gjenerata e re e të cilit u prezantua në vjeshtën e vitit 2021, po përgatitet për një modernizim të madh Range Rover Sport. RR Sport i ri do të zbulohet në fund të vitit 2022, sipas revistës britanike Autocar.
Range Rover Sport i ri do të bazohet në të njëjtën platformë modulare MLA-Flex (Modular Longitudinal Architecture), në të cilën bazohet Range Rover i gjeneratës se pestë.
Nga shumëllojshmëria e konfigurimeve të kësaj risie, vlen të theksohet versioni hibrid me motor V6 3.0 litra me aftësinë për tu karikuar nga një rrjet elektrik në shtëpi.


Konfigurimet standarde të Range Rover Sport të ri do të pajisen me motorë benzine V6 Ingenium me një kapacitet prej 250 deri në 400 kuaj fuqi. Interes të veçantë në mesin e adhuruesve të kësaj marke britanike ngjalli versioni sportiv SVR, i cili do të pajiset me një motor V8 me kapacitet 625 kuaj fuqi. Për momentin, këta motorë përdoren tashmë në prodhimin e modeleve të njohura gjermane BMW X5M dhe BMW X6M. Me një motor të tillë, fuoristrada britanike do të jetë në gjendje të përshpejtojë deri në 100 km/orë për vetëm 4 sekonda. Modifikimi plotësisht elektrik i kësaj fuoristrade duhet të shfaqet aty nga viti 2025.


Comments
Për të publikuar komentin tuaj, Ju duhet të regjistroheni ose të hyni.
Komentet për këtë njoftim janë mbyllur

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër