Çmimi Makina Europiane e Vitit 2021.

Fituesin e çmimit European Car of the Year 2021 duhej ta shpallnin në hapjen e Ekspozitës Ndërkombëtare të Automjeteve në Gjenevë, e cila tradicionalisht bëhet në ditët e para të Marsit, por këtë vit ekspozita u anullua përsëri për shkak të pandemisë së koronavirusit. Prandaj, çmimi I Makinës Evropiane të vitit 2021 u mbajt në formatin online.


Në vitin 2021, lista fillestare e të nominuarve përfshinte 29 automjete: Audi A3, BMW 2 Series Gran Coupe, BMW 4 Series, Citroen C4, Cupra Formentor, Dacia Sandero, Fiat 500, Ford Explorer, Ford Kuga, Honda e, Honda Jazz, Hyundai i10, Hyundai i20, Hyundai Tucson, Kia Sorento, Land Rover Defender, Mazda MX-30, Mercedes-Benz GLA, Mercedes-Benz GLB, Mercedes-Benz GLS, Mercedes-Benz S-class, Peugeot 2008, Polestar 2, Seat Leon, Skoda Octavia, Toyota Mirai, Toyota Yaris, Volkswagen Golf, Volkswagen ID.3.


Shtatë finalistë u zgjodhën nga të nominuarit: Citroen C4, Cupra Formentor, Fiat 500, Land Rover Defender, Skoda Octavia, Toyota Yaris dhe Volkswagen ID.3.

Vetëm makinat e reja ose të ridizenjuara mirë që dolën në shitje brenda 12 muajve para datës së shpalljes së fituesit mund të kualifikohen për titullin e Makinës Evropiane të Vitit. Juria e konkursit në vitin 2021 përbëhet nga 59 gazetarë nga 23 vende evropiane.


Fituesi i vitit 2021 ishte Toyota Yaris me 266 pikë. Vendi i dytë shkoi për Fiat 500 të ri elektrik me 240 pikë, i treti — crossover Cupra Formentor me 239 pikë.


Katër finalistët e tjerë shpërndanin çmimet midis tyre si më poshtë:

4. Volkswagen ID.3 (224 pikë)

5. Skoda Octavia (199 pikë)

6. Land Rover Defender (164 pikë)

7. Citroen C4 (143 pikë).


Çmimi European Car of the Year është mbajtur që nga viti 1964, por makinat e kompanisë Toyota kanë fituar vetëm dy herë. Në vitin 2000, fitoi çmimin Toyota Yaris e gjeneratës së parë dhe në 2005 fitoi çmimin hibrid Toyota Prius e gjeneratës së dytë.

Makina kompakte Yaris është bestselleri i kompanisë Toyota në Evropë, dhe në vitin 2020 ky hatchback renditet në vendin e gjashtë në vlerësimin e shitjeve në tregun japonez të automjeteve, duke kaluar Volkswagen Polo dhe Ford Fiesta.

Kryesisht Toyota Yaris për Evropën prodhohet në një fabrikë në Francë dhe vetëm versioni GR Yaris është sjellë në tregun Evropian nga Japonia.


‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër