Çmimi "Makina e Vitit 2022" në Amerikën e Veriut

Në janar të vitit 2022, u përmblodhën rezultatet e konkursit vjetor amerikan North American Car, Truck and Utility Vehicle of the Year. Këtë vit, lista fillestare e të nominuarve përfshinte 36 modele të reja, nga të cilat 23 makina arritën në fazën e dytë dhe vetëm nëntë modele kaluan në finale (tre në secilin nominim). Juria, e cila në vitin 2022 përbëhet nga 50 gazetarë të automobilave nga SHBA dhe Kanada, përcaktoi fituesit.

Një fakt interesant është se këtë herë në mesin e modeleve që zuri vendin e parë, nuk ka asnjë makinë elektrike. Rezultatet e publikuara të hulumtimit nga agjencia Deloitte treguan se nga amerikanët e anketuar, vetëm 5% janë gati të shqyrtojnë blerjen e një makine elektrike. Shumica dërrmuese e të anketuarve në SHBA (69%) i konsiderojnë makinat vetëm me motor benzine ose naftë.

Nuk është për t'u habitur që Honda Civic e gjeneratës së re me benzinë fitoi nominimin “Vetura e vitit”. Vlen të përmendet se gama amerikane e Honda Civic nuk ka asnjë version hibrid. Gjithashtu, tre të parat në këtë nominim përfshinin Volkswagen Golf dhe makinën elektrike amerikane Lucid Air, prodhimi i së cilës filloi në vjeshtën e vitit 2021.


Vendin e parë në nominimin “Fuoristrada e vitit” në vitin 2022 e zuri Ford Bronco. Së bashku me të në finale shkuan Genesis GV70 dhe Hyundai Ioniq 5 elektrik.


Kurse në nominimin «Truck of the Year» u bë fitues pickup-i i lehtë Ford Maverick. Së bashku me këtë pickup garuan për fitore Hyundai Santa Cruz dhe pickup-i elektrik Rivian R1T.


Comments
Për të publikuar komentin tuaj, Ju duhet të regjistroheni ose të hyni.
Komentet për këtë njoftim janë mbyllur

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër