Çmimi Makina Botërore e Vitit 2020.

Më 8 Prill, fituesit e nominimeve të ndryshme të çmimeve World Car of the Year 2020 u shpallёn në formatin e transmetimit online.


Çmimi i vitit 2020 përfshin 5 nominime:
— Makina botërore e vitit,
— Makina më e mirë premium,
— Makina më e mirë sportive,
— Makina më e mirë e qytetit,
— Dizajni më i mirë i makinave.
Këtë vit, u hoq nominimi “Makina e gjelbër e Vitit”, i cili përcaktonte makinën më miqësore me mjedisin.


Në ekspozitën e makinave në Frankfurt më 10 shtator të vitit 2019 u shpall një listë prej 28 makinash që mund të garonin për titullin “Makina botërore e vitit 2020”. Më 5 shkurt të vitit 2020, 10 makina u shpallën në nominimin " Makina botërore e vitit 2020" dhe 5 makina në secilin nga nominimet e tjera. Më 3 Mars 2020 u shpallёn 3 finalistë në secilën kategori.


Në vitin 2020, juria përfshiu 86 gazetarë nga 26 vende. Ceremonia e ndarjes së çmimeve ishte menduar të zhvillohej në prill para hapjes së ekspozitës së automobilave në Nju Jork, por ekspozita u shty në fund të gushtit për shkak të epidemisë së koronavirusit.

Finalistët dhe fituesit në secilin nominim.

Nominimi «Dizajni më i mirë i makinave»
Fituesi: Mazda 3 (179 pikë).
Finalistët: Porsche Taycan (177 pikë), Peugeot 208 (144 pikë).


Nominimi «Makina më e mirë e qytetit»
Fituesi: Kia Soul EV (751 pikë).
Finalistët: Volkswagen T-Cross (702 pikë), MINI Cooper SE Electric (574 pikë).


Nominimi «Makina më e mirë sportive»
Fituesi: Porsche Taycan (869 pikë).
Finalistët: Porsche 911 (809 pikë), Porsche 718 (776 pikë).


Nominimi «Makina më e mirë premium»
Fituesi: Porsche Taycan (846 pikë).
Finalistët: Porsche 911 (786 pikë), Mercedes-Benz EQC (778 pikë).


Nominimi «Makina botërore e vitit»
Fituesi: Kia Telluride (758 pikë).
Finalistët: Mazda 3 (745 pikë), Mazda CX-30 (738 pikë).

Pak informacion për makinën më të mirë të vitit.

Fituesi i këtij viti ishte makina e prodhuesit të famshëm korean Kia Telluride.
Ekspozimi i parë i makinës së konceptit Telluride u bё në njё ekspozitë në Nju Jork në vitin 2018. Zyrtarisht, kjo fuoristradё u prezantua në ekspozitën e makinave në Detroit në vitin 2019. Kur u shfaqën fotografitë e para të këtij modeli, kishte shumë supozime të ndryshme — disa thonin se ishte një gjeneratë e re e Kia Mohave, të tjerë supozonin që ishte një gjeneratë e re e Kia Sorento në një karroceri të gjatë.


Fuoristrada është ndërtuar në të njëjtën platformë me Hyundai Palisade, e cila u shfaq pak më herët. Por përmasat e Kia Telluride janë më të mëdha dhe pamja e Telluride është më agresive. Vlen të përmendet se dizajni i kësaj makine u krijua në qendrën e vet të stilit Kia në Kaliforni në qytetin Irvine.
Kjo fuoristradё ka një motor benzinë DOHC V6 3.8 litra. Së bashku me motorin, funksionon transmisioni automatik me tetë marshe. Fuoristrada e re ka katër rrota aktive. Nëse flasim për madhësinë e Kia Telluride të re, atëherë mund të konsiderohet si fuoristrada më e madhe e markёs Kia. Makina ka 3 rreshta ndenjёsesh dhe është projektuar për 8 pasagjerё. Fuoristrada e madhe Kia është e disponueshme në katër konfigurime — LX, S, EX dhe SX.
Kia Telluride do të prodhohet në fabrikën KMMG në West Point, Xhorxhia, ku modelet Sorento dhe Optima prodhohen për tregun e Amerikës së Veriut. Çmimet për këtë makinë në SHBA fillojnë nga 32,000 dollarë.


Comments
Për të publikuar komentin tuaj, Ju duhet të regjistroheni ose të hyni.
Komentet për këtë njoftim janë mbyllur

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër