BMW X7 e re 2019.

BMW ka prezantuar një rinovim totalisht të ri dhe të plotë të modelit X7, prezantimi i së cilës është planifikuar për 2019. Prezantimi zyrtar i kësaj risie u bë më 28 nëntor 2018 në Los Anxhelos. BMW X7 e re do të bëhet SUV më i shtrenjtë i kësaj kompanie automobilistike gjermane. Konkurrentët më të afërt X7 në këtë moment janë: Mercedes-Benz GLS; Land Rover Range Rover dhe Jeep Grand Wagoneer.

Makina është projektuar në bazë të platformës CLAR dhe dimensionet e saj do të jenë:

• Gjatësia 5 150 mm
• Gjerësia 2,000 mm
• Lartësia 1 800 mm
• Largësia e rrotave 3 100 mm

Ekspertët janë unanimë në mendimin e tyre se pamja e këtij modeli është rrënjësisht e ndryshuar dhe e re, ai duhet të tërheqë vëmendjen e veçantë të blerësve ndaj produktit të ri. Brendësia e re e BMW X7 me madhësi të plotë do t'i pëlqejë atyre që kërkojnë një makinë në një stil modern. Dizajni është menduar në detajet më të vogla dhe pa dyshim edhe cilësia e lartë e materialeve të përdorura. Lista e lehtësive është shumë e madhe, këtu janë disa prej tyre:

  • Ekranë shtesë për udhëtarët, të montuar në pjesën e prapme të rreshtit të parë dhe të dytë;
  • Tavani luksoz panoramik;
  • Ndriçim ekskluziv i brendshëm

Në versionin gjashtë vendesh, makina do të ketë ulëse shumë të rehatshme të pasagjerëve të rreshtit të dytë me shumë cilësime individuale, aftësinë për të transformuar në një shtrat të rehatshëm, ngrohje, ventilim dhe funksione masazhi. Blerësit e BMW X7 2019 gjithashtu do të vlerësojnë rehatinë dhe sigurinë e shoferit dhe pasagjerëve. Në makinë, patjetër do të ketë një sistem klimatik modern me 4 zona, që tregon temperaturën për çdo pasagjer.

Specifikimet teknike

Në vitin 2017, koncepti u prezantua në Motor Show të Frankfurtit, i pajisur me një motor me dy litra benzinë ​​turbo dhe një motor elektrik. Fuqia totale e re në këtë konfigurim arriti 326 kuaj fuqi. Por do të prodhohen edhe makina me motorë të tjerë. Deri më sot, ka mundësi të tilla: motorët turbo benzine 3.0 litra dhe 4.4 litra me një kapacitet prej 340 kuaj-fuqi dhe 462 kuaj fuqi, respektivisht. Gjithashtu do të prezantohen motorë me dizel prej 3.0 litra me një kapacitet prej 265 kuaj-fuqi dhe 400 kuaj-fuqi.

Informacioni që versioni më i lartë i BMW X7 do të marrë një motor të fuqishëm me benzinë ​​V12 me 6.0 litra nuk u konfirmua. Gjithashtu, prodhuesi nuk ka treguar nëse makinat hibride me motorë me 2 litra do të jenë në shitje apo jo.

Të gjitha versionet e makinës do të pajisen me një transmetim automatik 8-shpejtësish Steptronic dhe xDrive me all-wheel drive. Për sigurinë e udhëtarëve do të ketë përgjegjësi me:

  • Set të plotë të jastëkëve me ajër;
  • Sistemet më të përparuara të sigurisë aktive dhe pasive;
  • Funksione të shumta automatike që sigurojnë qëndrueshmëri lëvizëse dhe ndihmojnë shoferin të shmangë aksidentet.

BMW X7 e re do të mblidhet në fabrikat e kompanisë gjermane në Korenë e Jugut dhe në SHBA. Çmimi i risisë do të fillojë nga 80’000 Euro dhe konfigurimi maksimal do t'i kushtojë pronarit të paktën 100’000 Euro.

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër