Alfa Romeo Giulia 2019: fotot, karakteristikat teknike, çmimet.

Giulia është një makinë prestigjioze e përmasave të mesme që është prodhuar nga kompania italiane Alfa Romeo që nga shkurti i vitit 2016. Ky model zëvendësoi Alfa Romeo 159. Giulia u zbulua zyrtarisht në 24 qershor të vitit 2015, në 105 vjetorin e kompanisë Alfa Romeo. Që nga fillimi i shitjeve, kjo makinë është bërë shumë e popullarizuar në mesin e klientëve në vende të ndryshme të botës. Në vitin 2019, u prezantua një version i ridizenjuar i Alfa Romeo Giulia. Duke krahasuar Giulian e re me konkurrentët (Mercedes-Benz C-Class AMG, Audi S5, BMW M3), mund të vërejmë një eksterior shumë elegant dhe një motor të fuqishëm.

Opsionet dhe çmimet

Siç duhet të jetë për përfaqësuesin e klasës premium, Alfa Romeo Giulia 2019 u ofrohet klientëve me vetëm një konfigurim me motor benzine 3.0 litra dhe me kapacitet 510 kuaj fuqi. Blerësi mund të zgjedhë një kuti shpejtësisë mekanike me gjashtë marshe ose automatike me tetë marshe.
Ndër pajisjet mund të identifikohen:

 • ngritjet elektrike të xhamave në të gjitha dritaret,
 • sensorë të ndryshëm (të shiut, dritës, presionit të gomave),
 • kontrolli i klimës,
 • ekrani i madh i kompjuterit në bord me madhësi 7 inç,
 • sistemi multimedial me një ekran 8.4 inç,
 • sistemi i navigimit,
 • 6 altoparlantë,
 • disa airbags,
 • timoni multifunksional,
 • sisteme shtesë përgjegjëse për sigurinë e pasagjerëve.

Kostoja e Alfa Romeo Giulia 2019 fillon nga 40,000 euro.

Karakteristikat teknike

Deri tani, Giulia ofrohet vetëm me një turbomotor benzine 3.0 litra me kapacitet prej 510 kuaj fuqi. Ky motor u zhvillua me ndihmën e specialistëve nga ekipi i Ferrarit. Prandaj, ai përgjigjet në mënyrë të përkryer për të gjitha komandat e shoferit dhe arrin një shpejtësi prej 100 km/orë në vetëm 3.9 sekonda. Shpejtësia më e lartë që zhvillon Alfa Romeo Giulia e vitit 2019 është 307 km/orë. Në të njëjtën kohë, konsumi i karburantit për njëqind kilometra ndryshon nga 6.1 deri në 12.8 litra. Pritet që prodhuesit do të ofrojnë edhe motorë të tjera. Si për shembull, një motor benzine 1.8 litra me kapacitet 300 kuaj fuqi dhe motorë diesel me kapacitet 180 ose 300 kuaj fuqi.
Ekzistojnë dy variante të kësaj makine: me rrota aktive të pasme dhe me katër rrota aktive. Një fakt interesant: Giulia 2019 është makina e parë në gamën e modeleve të koncernit Alfa Romeo, e cila kohët e fundit ka marrë rrota aktive të pasme.
Giulia e re vlen të theksohet për numrin e madh të sistemeve të sigurisë së shoferëve dhe pasagjerëve:

 • airbags,
 • rripa,
 • sensorë,
 • kontroll i zonave të verbër,
 • kontrolli i rreshtit të lëvizjes,
 • sistemi i stabilitetit të korsive,
 • sensorë parkimi,
 • kamera me pamje të pasme,
 • asistenti gjate ngijtjes në mal,
 • kontrolli i lundrimit,
 • sistemi i frenimit emergjent kur shfaqet një pengesë në rrugë,
 • montime për instalimin e karrocave të fëmijëve.

Dimensionet e makinës:
Gjatësia — 4 639 milimetra,
Gjerësia — 1 873 milimetra,
Lartësia — 1 426 milimetra,
Baza e rrotave — 2 820 milimetra.

Dizajn

Alfa Romeo Giulia pas ristilimit ka ndryshuar shumë, por ka ruajtur identitetin e korporatës së kompanisë. Grila e radiatorit është bërë në formën e një trekëndëshi, dhe në pjesën e sipërme të saj ka një emblemë të kompanisë italiane. Brenda grilës është një rrjetë e madhe. Fenerët ngushtohen drejt qendrës së makinës. Dritat kundër mjegulles nuk sigurohen nga prodhuesi.
Harkat e rrotave janë masive. Në to mund të instalohen rrota me madhësi 19 inç. Mbulesa e sedanit është e lakuar. Xhami i pasëme është i madh dhe ka shikueshmëri të shkëlqyeshme për shoferin.
Kapaku i bagazhit plotësohet me një spoiler me një sinjal-stop shtesë. Ngjyra më e njohur për këtë makinë është e kuqja. Brendësia e makinës thekson edhe një herë se kjo makinë është përfaqësues i klasës premium. Për tapiceri, përdoret vetëm lëkure origjinale, plastikë e butë, futje nga llojet e shtrenjta të metaleve.
Vendet e përparme janë shumë të ulëta. Ata kanë shumë rregullime elektronike, ngrohje dhe ventilim. Rreshti i dytë i sediljeve është shumë i rehatshëm, por ky është vetëm për dy pasagjerë.

Comments
Për të publikuar komentin tuaj, Ju duhet të regjistroheni ose të hyni.
Komentet për këtë njoftim janë mbyllur

‹ Postimi i mëparshëm Postimi tjetër