Njoftimet Premium

Makina me motor benzinë në Shqipëri

Makina eshte ne gjendje shume te mir. Tiranë
5 300€
Shitet; ; Marka, Modeli: Audi Q5 2.0T; ; Viti: 2011; ; Kambjo: Automatike; ; Lenda Djegese: Benzin; ; Targa: Dogan; ; Km: 180.000; ; Ngjyra: e zeze; ; Opsionet shtese: Keyless go, Kamera dh. Durrës
13 500€
Shitet Mini Coope. per arsye familjar; ; Viti prodhimit 2004. Transmetues manua. Ne gjendje shume te mir; ; Per cdo informacion shtese me kontakton. Tiranë
2 600€
I diskutueshëm
Makina eshte ne gjendje shum te mir; ; Motor i pershtateshem per impiant gaz. Tiranë
15 600€
SHITET; ; Marka, Modeli: VW Tiguan 2.0T 4 Motion; ; Viti: 2011; ; Kambjo: automatike; ; Lenda Djegese: benzin; ; Targa: dogane e paguar; ; Km: 240.000; ; Ngjyra: e zeze; ; Opsionet shtese: Kamer. Durrës
8 300€
SHITET; ; Marka, Modeli: VW Tiguan 2.0 TSI; ; Viti: 2012; ; Kambjo: manuale; ; Lenda Djegese: benzin; ; Targa: dogane e paguar; ; Km: 168.000; ; Ngjyra: gri; ; Opsionet shtese: E sapo ardhur ng. Durrës
8 500€
Shitet Audi A4, 1.8Tfsi Multi, benzine, pershtatshem per impiant gazi, dokumentat te prera, deri ne korrik 2022, xhama te zi per 5 vite te lincesuar, kambio automat 8G, aux, sd, cd, radio, fenere. Tiranë
7 199€
I diskutueshëm
smart for four 1.1 benzine, super ekonomik me 4 goma te reja, me kondicioner, xhama elektrik letra deri gusht 2022 shitet ose nderohet me makine motor me te madh naft Vlorë
2 000€
SAPOARDHUR NGA ZVICRA ME DOGANE TE PAGUAR; ; 4 GOMA 100%; ; MAKINA ESHTE SHUME E PASTER Durrës
3 500€
I diskutueshëm
Porsche 997 CARRERA S Kabina Lloji M97 01 3800cm kub 6 cilindra banes; ; 355 CV n 6600 rpm; ; vn n qarkullim n qershor 2006 Mirmbajtja e Porsche plus mirmbajtja nga mekaniku im i cil. Fier
25 000€
Shitet; ; Marka, Modeli: Mercedes Benz C300 4 Matic AMG Line; ; Viti: 2011; ; Kambjo: automatike; ; Lenda Djegese: Benzin; ; Targa: Dogan; ; Km: 240.000; ; Ngjyra: e Bardhe; ; Opsionet shtese. Durrës
9 500€
Shitet; ; Marka, Modeli: Audi A3 2.0 TFSI; ; Viti: 2010; ; Kambjo: manuale; ; Lenda Djegese: Benzin; ; Targa: Dogan; ; Km: 135.000; ; Ngjyra: e zeze; ; Opsionet shtese: Tavan Panorama, Sallo. Durrës
4 999€
Shitet; ; Marka, Modeli: BMW X5 3.0i Xdrive; ; Viti: 2009; ; Kambjo: automat; ; Lenda Djegese: Benzin; ; Targa: dogan e paguar; ; Km: 215.000; ; Ngjyra: gri; ; Opsionet shtese: motor 3.0 benzi. Durrës
9 999€
SHITET; ; Marka, Modeli: VW Passat cc 2.0T; ; Viti: 2011; ; Kambjo: automatike; ; Lenda Djegese: Benzin; ; Targa: dogan; ; Km: 185.000; ; Ngjyra: Gri; ; Opsionet shtese: Navi, Pilot Automatik. Durrës
6 500€
OKAZION; ; Marka, Modeli: Mercedes Benz C300 4 Matic AMG Line; ; Viti: 2011; ; Kambjo: automatike; ; Lenda Djegese: Benzin; ; Targa: Dogan; ; Km: 216.000; ; Ngjyra: e Zeze; ; Opsionet shtese. Durrës
9 500€
Shitet; ; Marka, Modeli: Audi Q5 2.0 TFSI Quattro; ; Viti: 2013; ; Kambjo: automatike; ; Lenda Djegese: Benzin; ; Targa: Dogan; ; Km: 202.000; ; Ngjyra: blu e erret; ; Opsionet shtese: Ful. Durrës
14 499€
Shitet skoda rapid, 1.0, benzine, automatike, 70000 km; ; cmimi 10500 Tiranë
10 500€
Makina eshte ne gjendje te shkelqyer, mekanike dhe xhenerike, xhamat e zinj ngtohje sendiljesh, mund ta kontrolloni tek mekaniku jua. Elbasan
4 200€
Makina eshte ne gjendje shume te mir. Tiranë
9 400€
ME DOKUMENTA TE PAGUARA PER 1 VIT, GJENDJE PERFEKTE Tiranë
2 400€
bmw 7series 750 Active hybrid 449hp bmw i ka krejt service e bana Interessime thirrum numri: + 49015174389268 Kukës
20 000€
Makina me motor benzinë

Zgjedhja e një makine të përdorur me një motor benzinë është shumë më e thjeshtë dhe më e kuptueshme sesa me një naftë. Nëse një motor naftë kërkon njohuri të caktuara, atëherë kur zgjidhni një makinë benzinë, thjesht mund të vazhdoni nga preferencat personale. Në këtë artikull ne do të përpiqemi t'u përgjigjemi pyetjeve themelore që mund të lindin kur zgjidhni një makinë benzinë.

Motori

Praktika tregon se motorët e thjeshtë të benzinës janë shumë më të besueshëm sesa ata me turbo. Më pak fuqi kompensohet nga besueshmëria më e madhe. Sidoqoftë, motorët pa turbina janë aktualisht një gjë e rrallë. Shumë nga këta motorë janë me konstruksion të testuar nga koha që kanë punuar pa probleme për shumë vite.

Kur zgjidhni një makinë, ia vlen të merret parasysh fakti se motorët e thjeshtë të benzinës janë shumë më të lirë për t'u riparuar sesa ata me turbo. Motorët moderne atmosferikë me një vëllim prej 2.0 litrash me një konsum prej 6.0 litra në 100 kilometra nuk e kufizojnë shoferin në zgjedhjen e një modaliteti të shpejtësisë.

Përdorimi i makinave me motor benzinë

Nëse në makinën tuaj është instaluar një turbomotor, duhet të mbani xhiro të ulët kur ngisni. Në këtë mënyrë, ju mund të merrni ekonomi të mirë të karburantit dhe të zgjasni jetën e motorit tuaj. Asnjëherë mos harroni për mirëmbajtjen teknike të makinës tuaj. Nëse nuk ndryshoni vajin dhe filtrat në kohën e duhur, atëherë ekziston rreziku i prishjes së motorit, dhe riparimet do të jenë shumë të shtrenjta.

Mirëmbajtja e një makine me motor benzine duhet të bëhet çdo 10-15 mijë kilometra. Nëse motori i makinës tuaj fillon të konsumojë shumë vaj, atëherë menjëherë kontaktoni një shërbim të makinës. Vlen të përmendet se kjo mund të dalë se është një tipar teknik i motorit, por gjithashtu mund të jetë një problem serioz. Ju nuk mund të bëni pa u konsultuar me një specialist të mirë në këtë çështje!