Njoftimet Premium

Prodhimi i crossover kompakt Alfa Romeo Stelvio filloi në fund të vitit 2016. Ky është crossover i parë në historinë e markës së famshme italiane. Stelvio është ndërtuar në platformën e sedanit Alfa Romeo Giulia. Aktualisht ka dy modifikime në këtë veturë. Versionet baze i crossover Stelvio janë të pajisura me një turbomotor benzinë me dy litra me një kapacitet prej 280 kuaj fuqi ose një motor naftë 2.2 litra me një kapacitet 210 kuaj fuqi. Versioni i lartë Quadrifoglio është i pajisur me një turbomotor V6 me 2.9 litra me kapacitet 510 kuaj fuqi. Në të gjitha versionet, është instaluar një kuti automatike me tetë shpejtësi. Çmimi i crossover Alfa Romeo Stelvio fillon nga 57,000 euro. Konkurrentët më të afërt me crossover Stelvio janë Audi Q5, BMW X4, Jaguar F-Pace dhe Porsche Macan.

Forma e përgjithshme e Alfa Romeo Stelvio
Alfa Romeo Stelvio pamje anësore
Alfa Romeo Stelvio pamje e pasme

Shitja e Alfa Romeo në qytete të tjera