Njoftimet Premium

Prodhimi i hatchback kompakt Alfa Romeo Alfasud filloi në vitin 1971 në Itali. Kjo makinë është prodhuar në karrocerinë e mëposhtëm: hatchback me pesë dyer, hatchback me tre dyer, coupe dhe universal. Në Alfasud instaluar motorët benzine katër cilindërsh 1.2, 1.3, 1.5 dhe 1.7 litra me një kapacitet prej 63 deri në 118 kuaj fuqi. Në vitin 1980, u bë ristilim i Alfasud, si rezultat i së cilit pamja ka ndryshuar paksa, makina mori një panel të ri instrumentesh dhe motorë më modernë. Alfasud u prodhua jo vetëm në Itali, por edhe në Afrikën e Jugut dhe Malajzi. Vlen të përmendet se në Afrikën e Jugut, Alfasud u quajt Alfa Romeo Export GTA. Prodhimi i kësaj veture ndërpre në vitin 1989. Alfa Romeo Alfasud ishte shumë i popullarizuar, rreth 900,000 prej këtyre makinave ishin bërë në total.

Alfa Romeo 164 general form
Alfa Romeo 164 side view
Alfa Romeo 164 back view

Shitja e Alfa Romeo në qytete të tjera