Njoftimet Premium

Sedani Alfa Romeo 155 u prezantua zyrtarisht në vitin 1992. Kjo makinë është krijuar në bashkëpunim me Fiat në platformën e modelit Fiat Tempra. Në makinën 155 u instaluan motorë benzine: 1.7 litra (115 kuaj fuqi), 1.8 litra (129 kuaj fuqi), 2.0 litra (143 kuaj fuqi) dhe V6 2.5 litra (166 kuaj fuqi). Kishte edhe dy motorë turbodiesel: 1.9 litra (92 kuaj fuqi) dhe 2.5 litra (125 kuaj fuqi). Motorët e benzinës u përpunuan nga kompania Alfa Romeo, kurse motorët diesel nga kompania Fiat. Më i fuqishmi ishte Alfa Romeo 155 Q4 me një turbomotor dylitërsh me kapacitet 190 kuaj fuqi. Në vitin 1995 u bë një ristilim i madh: motorët u modernizuan dhe dimensionet e karrocerisë u rritën. Në vitin 1998, prodhimi i modelit 155 u ndërpre.

Alfa Romeo 155 general form
Alfa Romeo 155 side view
Alfa Romeo 155 back view

Shitja e Alfa Romeo në qytete të tjera